Проекти на Историческия музей в Исперих са одобрени по програмата на Министерство на културата за финансова подкрепа на теренни археологически проучвания през 2023 г. Двата проекта са на челни позиции по точки. Това каза за Радио Шумен Мария Николаева, главен археолог и заместник-директор на музея в Исперих.
Тя обясни, че дейностите, които се предвиждат за Тракийския градски център и ранносредновековното селище в местността „Петрова нива“ в Археологическия резерват „Сборяново“ са част от дългосрочните планове за проучване и социализация на обектите.
Общата сума, която се очаква за двата обекта, е близо 90 хил. лева.
За тракийския укрепен център настоящият проект се явява пряко изпълнение на програмата 2020–2024 година, започната през 2020 г. Тя предвижда в рамките на пет години да се постигне напредък в изявяването на основните характеристики на двата важни участъка от структурата на тракийския град – Югозападен квартал и Южната част на Цитаделата и по-точно Южната крепостна стена и Южната порта.
Впоследствие ще започне и трайна консервация и експониране на обекта, посочи Николаева. Тя добави, че по проекта са предвидени средства за интердисциплинарни дейности и дейности по теренна консервация и реставрация.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..