Проекти на Историческия музей в Исперих са одобрени по програмата на Министерство на културата за финансова подкрепа на теренни археологически проучвания през 2023 г. Двата проекта са на челни позиции по точки. Това каза за Радио Шумен Мария Николаева, главен археолог и заместник-директор на музея в Исперих.
Тя обясни, че дейностите, които се предвиждат за Тракийския градски център и ранносредновековното селище в местността „Петрова нива“ в Археологическия резерват „Сборяново“ са част от дългосрочните планове за проучване и социализация на обектите.
Общата сума, която се очаква за двата обекта, е близо 90 хил. лева.
За тракийския укрепен център настоящият проект се явява пряко изпълнение на програмата 2020–2024 година, започната през 2020 г. Тя предвижда в рамките на пет години да се постигне напредък в изявяването на основните характеристики на двата важни участъка от структурата на тракийския град – Югозападен квартал и Южната част на Цитаделата и по-точно Южната крепостна стена и Южната порта.
Впоследствие ще започне и трайна консервация и експониране на обекта, посочи Николаева. Тя добави, че по проекта са предвидени средства за интердисциплинарни дейности и дейности по теренна консервация и реставрация.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..