Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсенето на името продължава

4
Снимка: http://zabelejitelnosti.info/

Езически храмов комплекс, съставен от една сграда с верижни помещения разкриха археолозите на Ковачевското кале по време на разкопките това лято. 

Според ръководителя на проучванията доц. Олег Александров комплексът прилича на малък манастир, в чиито двор има два храма. Строежът най-вероятно се отнася до първоначалния период от строителството на крепостта между 324 и 330 г. по времето на император Константин I и преместването на столицата на Римската империя от Рим в Константинопол. Половин век по-късно комплексът е демонтиран и десакрализиран. 

Миналата година на два големи сектора от крепостта беше приложен метода на електрическата томография. Така учените установяват трасетата на три улици и попадат на голям площад в центъра на калето. Специалистите „виждат“ и три сгради. Една от тях се намира на малко възвишение и има много голямо предверие. 

Тази сграда, казва доц. Олег Александров, вероятно, е главната сграда на крепостта, където може да бъде намерен надпис с името на калето. По време на тазгодишните теренни работи административно здание не е открито, а пред очите на археолозите се появява култовият комплекс. 

По думите на доц. Александров, който е специалист по латинските надписи в Северна България, много често общението с бога в онази епоха става чрез издигането на жертвеници. На тях се споменава името на божеството, неговите епитети, човекът, който е издигнал посвещението, както и името на селището. Археолозите се надяват, ако не още тази година, то по-късно ще попаднат на следи от надписи, които да разкрият името на Ковачевското кале.

Още подробности може да чуете в репортажа на Миглена Стефанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мелодии за душата

„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..

публикувано на 10.07.25 в 08:49

„Кармозинела“ на крепостта

Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...

публикувано на 09.07.25 в 10:11

Спомен за Ростислава

Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..

публикувано на 04.07.25 в 09:34

Комедията, която обра наградите

Представлението „Последният страстен любовник“ на Драматичния театър „Сава Огнянов“ – Русе стана най-награждаваният спектакъл на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. От осем отличия четири отидоха за постановката на режисьора Ивайло Ненов. Комедията спечели Голямата награда за цялостен спектакъл, а също и отличието за режисура, а..

публикувано на 04.07.25 в 08:30

Оперета под звездите

Днес от 21:00 часа пред сградата на община Шумен ще се играе романтичната оперета „Кармозинела“.  Преди 111 години в Шумен на 10 май е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Тази вечер шуменци и гостите на града ще може да видят спектакъла под режисурата на доцент Юлияна Панова.  В ролята на Кармозинела..

публикувано на 03.07.25 в 12:00

„Кармозинела“ изгрява на сцената

Шумен със сигурност може да се нарече родното място на оперетата у нас, тъй като на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени над 30 заглавия, които..

публикувано на 03.07.25 в 09:08
Паметникът на Тодор Колев в Шумен

Награди за най-добрите

Шумен отличи най-добрите комедийни спектакли на второто издание на театралния фестивал „Тодор Колев“. Голямата награда за цялостен спектакъл беше присъдена на „Последният страстен любовник“ на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Същата постановка донесе още три отличия: за режисура – Ивайло Ненов, за мъжка роля – Кадри Хабил и за женска роля..

публикувано на 01.07.25 в 14:56