Димитър Бояджиев един от известните композитори на българска популярна музика, работил със звезди като Лили Иванова, Петя Буюклиева, Панайот Панайотов, Йорданка Христова и Борислав Грънчаров, Георги Минчев, „Щурците“, вокална група „Стил“ и още много други.
Авторът е роден в Шумен през 1945 г., учи в Българската държавна консерватория, специализира композиция и оркестрация в Берлин, работи в шуменския симфоничен оркестър, а също и като музикален оформител в шуменския театър.
Първите му авторски прояви в областта на поп музиката са свързани с аранжимента, а в края на 1960-те се появяват и първите му композиции.
През 1970 г. големият танцов оркестър на радио Берлин записва инструменталната му пиеса „Боряна“. До 1989 г. Димитър Бояджиев е постоянен сътрудник на Берлинското радио в редакцията „Забавна музика“, а от 1971г. на Забавната редакция в Българското национално радио и на Биг бенда на БНР.
Повече от 30 години Димитър Бояджиев живее и работи в Германия, но нерядко се връща и в България.
При едно от тези идвания композиторът дойде в сградата на Радио Шумен, където е учил от 1 до 4 клас.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Димитър Бояджиев.
Димитър Бояджиев е автор на песента„Жена на всички времена“, която направи Петя Буюклиева. За него процесът на създаването на мелодия е съчетание от хъс, талант и усърдие.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Димитър Бояджиев.
В Германия Димитър Бояджиев и неговото семейство отиват в навечерието на падането на Берлинската стена. Там за известно време авторът работи и с Лили Иванова.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Димитър Бояджиев.
„Геометрия на душата“ – авторската постановка на Алек Чурчич от „Театър плюс“, Испания спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ в Търговище. Отличието за най-добра режисура е трансформирана, с единодушно решение на журито, в награда за най-добър актьорски ансамбъл. Тя се присъжда на..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова „Шишарки“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“, която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в къща „Баба Райна“ в Шумен днес, за да представи своята книга "Морската градина". Тя е потомък на български евреи, спасени в годините на Втората световна война. Това е една специална книга, която разказва за българските евреи през Втората световна война. Романът описва спомените на бащата..
Гостуваща изложба в Исперих ще покаже „заключени във времето“ движими културни ценности, открити в древния Абритус. Официалното откриване на мобилната експозиция на Регионалния исторически музей в Разград е на 16 май, съобщиха от Историческия музей в Исперих. Тя ще бъде подредена в сградата на музея на ул. „Цар Освободител“ №6. Автори на..
Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще се включи в Европейската нощ на музеите на 17 май, съобщиха от културния институт, цитирани от БТА. На 17 май е откриването на изложбата "Болести и лечение през вековете" на Национален антропологичен музей при БАН и Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен, като Археологическият музей във Велики..
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..