Глоби, наложени в чужбина на български граждани, ги застигат масово у нас. Размерът им е солиден – започват от 70 евро, могат да надхвърлят и 5000, сочи практиката в Окръжен съд Шумен.
В последните месеци има рязко завишение на този тип дела за признаване на санкциите, които са получили нашенци в държави от ЕС. Това коментира пред Радио Шумен съдебният помощник и връзки с обществеността в Окръжен съд Шумен Стилиян Стилиянов.
Този вид казуси се гледат по реда на Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции.
Според статистиката на Окръжен съд Шумен, делата преди са били по 60 до 70 годишно, а за 2023 г. до настоящия момент са образувани и разгледани 93. В Търговище завишението е трикратно – от 30 за полугодието на м.г., сега са 100.
Основно исканията идват от Германия, Нидерландия, напоследък се увеличават от Австрия, казва Стилиянов.
Те са основно за превишена скорост, непоставяне на колан, неспазване на дистанция, но има и за употреба на алкохол. През 2022 г. шуменският съд е признал решение по искане на Германия за 5600 евро глоба. Тя била за управление без свидетелство, след като лицето вече е било лишено веднъж.
Контролните органи са безкомпромисни при паркиране на инвалидно място и глобата е 400 евро, за алкохол 1,8 промила санкцията варира между 1500 и 4000 евро.
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..