Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Прилепите носят любов

Може и да не харесвате прилепите на външен вид, може да ги свързвате с тъмни сили и да си мислите, че носят нещастие, но това съвсем не е така. Прилепите носят любов, късмет, освен това те са супергероите на екосистемите, изключително полезни са.

Такава е визитката на летящите бозайници според Ния Тошкова, която е посветила 13 години на тяхното изучаване по света и у нас. Тя е асистент към Националния природонаучен музей при БАН и е част от Центъра за изследване и защита на прилепите.

Според Тошкова, около 1000 индивида населяват галериите на една от най-красивите пещери у нас – „Бисерна“ на Шуменското плато, която отвори за посетители отново от 2 септември. Броят им е намалял, защото всяко едно облагородяване на тяхната естествена среда, свързано със строителни дейности, им влияе, но със сигурност бързо ще възстановят максималната си численост, казва Тошкова.

Попитахме я и как да реагираме, ако ни влезе прилеп у дома и тя дава най-точната рецепта.  Първо, важно е да не се притеснявате, защото прилепът не напада никога. А ако имате котка, е добре да я изнесете от стаята, защото тя може да погне прилепа и няма да ви останат пердета.
Чуйте още какво разказа Ния Тошкова пред Цветелина Георгиева.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сесията в Търговище с решения за АМ „Хемус“ и водата

Общинските съветници на Търговище заседаваха днес по проблеми, касаещи жителите на общината и на Североизтока. Местните парламентаристи дадоха съгласие да се учреди безвъзмездно право на строеж в полза на Агенция „Пътна инфраструктура“ на терен от 25 декара в района на село Бистра. Така се улеснява процедурата по строителството на магистрала..

публикувано на 27.11.25 в 14:26

Пчелиците с екоспектакъл

Екологичен спектакъл „Тя, гората“ ще представят малките възпитаници на детска градина „Пчелица“ в Шумен. Събитието се осъществява със съдействието на Регионалната дирекция по горите, Природен парк „Шуменско плато“ и Североизточното държавно предприятие.  Спектакълът е авторски на детската градина, а поводът да го представят пред публиката, е..

публикувано на 26.11.25 в 15:28

В Исперих няма да вдигат такса смет

В община Исперих няма да има повишение на такса смет за  следващата година. Това заяви кметът Белгин Шукри.   Да не се променят данъците за 2026 г. в общините, които членуват в Сдружение „Толерантност“. Това е призивът, който отправят от  управителния съвет на сдружението с председател Делян Пеевски, в което членуват около 70 общини.   Не..

публикувано на 26.11.25 в 14:38

Нов клуб за незрящи отвори врати

Във Велики Преслав отвори врати новият клуб на Териториалната организация на слепите. Мястото е обособено специално за хора със зрителни увреждания. Тук те ще могат да се срещат и да се подкрепят в ежедневието.  „Това място е повече от помещение – то е общност. Тук хората могат да се чувстват активни, полезни и сигурни“, казва Радка Герова, която..

публикувано на 26.11.25 в 13:21

Търговец: Няма да ни е лесно с левове и евро

Хамалогия и забавяне с рестото, скок и закръгляване на цените – това са само част от негативните очаквания на търговците, а и на потребителите, които може да настъпят от 1 януари с влизане на еврото у нас. Собствениците на малки магазини и ресторанти дори се замислят да затворят през януари, когато ще имаме право да им плащаме в евро и лева...

публикувано на 26.11.25 в 11:55

Поетичното пътешествие на Христилия

Христилия Кулева e инженер по образование и има 27 години стаж в тази професия, която учи на ред и дисциплина. Между редовете на ежедневието й обаче се промъква и нещо друго - чувството за поезия, за миг, за тишина. И след толкова години, в които е писала „за себе си“,  изведнъж думите й стават част от света .  На 76 години Христилия Кулева решава..

публикувано на 25.11.25 в 14:20

Умни очила за независим живот

Високотехнологични очила , задвижвани от изкуствен интелект помагат на хора със зрителни увреждания у нас. Иновативните очила са осигурени по проект на Министерството на труда и социалната политика. Димитър Димитров от Полски Тръмбеш  е сред първите българи, които ползват отскоро новата придобивка. Той   е с над 90 % зрителни..

публикувано на 24.11.25 в 20:06