Силистра ще отбележи днес с венци и цветя годишнина от подписването на Крайовския договор, с който Румъния връща на България Южна Добруджа.
В знак на признание граждани и представители на местна и държавна власти ще се съберат в 11:00 часа пред паметната плоча, посветена на 80-годишнината от събитието.
Подписването на Крайовския договор на 7 септември 1940 година е най-важния акт за населението на Южна Добруджа, заяви Вера Милева от Регионален исторически музей – Силистра.
Това е единственият върховен акт в борбите за национално обединение, който е увенчан с успех, посочи тя.
"На 19 август 1940 г. протичат мъчителни и трудни преговори между двете държави", коментира историкът Иван Занов.
"Лошото е, че българският цар отива към позиция на политиката на възможното, а не на националното. Успяваме да си възвърнем към майка България Южна Добруджа, но Северна Добруджа е загърбена. И до ден днешен тя е почти обезбългарена", каза Занов.
88 000 румънци, заселени от румънските власти, когато територията на Добруджа е окупирана от Румъния, са принудени да напуснат и да се преселят на север, докато 65 000 българи от северната част емигрират в родината България, допълни. Иван Занов.
Но свободата на българите в Южна Добруджа не е безплатна. Държавата ни изплаща 1 милиард леи обезщетение за румънската собственост тук.
Ако сте от Смядово и искате да спечелите 100, 50 или 20 лева, много е лесно. Достатъчно е да ви харесва да четете и да можете после да преразкажете най-впечатляващото от книгата. Т.е. да го опишете в дневник. Това са условията на конкурса „Най-четящо дете“, който продължава до средата на месец август. Той е за деца на възраст от 7 до 14..
От огромното количество информация, която проучва проф. Николай Овчаров, той достига до заключението, че през Второто българско царство се формират аристократичните родове. Те не са били по-малко бляскави и горди от херцози, графове и барони във Франция, Англия. Тази традиция се прекъсва от османското нашествие, но въпреки това родовата..
До 8 август стоките и услугите у нас трябва да са с етикети с две цени – и в лева, и в евро. Повечето търговци вече започнаха пресмятането и писането. Радио Шумен ги попита как се справят, а собственици и продавачи към момента признават, че началото е трудно. Не само, защото по щандовете има хиляди артикули, а защото понякога цените са две,..
В разгара на летния сезон, дали на плаж или разходка, всеки иска да се полюбува на топлите слънчеви лъчи. Всички знаем, че слънцето носи ползи за нашето здраве. В умерени граници то допринася за естественото образуване на меланин и витамин D ( от UVB лъчите) в човешкото тяло. Различни заболявания като екземи, псориазис и дерматити може да се контролират..
Опасността от травматизъм при електрическите тротинетки е много по-голяма в сравнение с традиционните велосипеди. Това каза за Радио Шумен началникът на Отделението по ортопедия и травматология в МБАЛ - Шумен д-р Валентин Димитров. Той предупреди, че предпазните средства като каска, наколенки и налакътници са задължителни. „..
С амбицията край Шумен да бъде направен първият паметник на княз Александър Първи Български в края на миналата година Инициативен комитет тръгна по пътя на това родолюбиво дело. Монументът на владетеля ни, който оглавява Съединението на Княжество България и Източна Румелия, ще бъде поставен пред лятната му резиденция в днешното Държавно..
Най-обсъжданата тема от последните месеци – въвеждането на еврото у нас, е стрес и повод за притеснение у мнозина поради много причини, включително и защото в България нямаме доверие на институциите. Това заяви в ефира на Радио Шумен днес българският учен, юрист, преподавател по европейско право и конституционен съдия проф.Атанас Семов. „Ние..