Награда „Археологически изследвания“ получи дългогодишният изследовател на тракийското наследство у нас проф. Диана Гергова. Отличието ѝ беше връчено по време на XX конгрес на Международния съюз за праисторически и протоисторически науки към ЮНЕСКО, който се проведе в румънския град Тимишоара.
Темата на конгреса беше„Интердисциплинарност в археологията“. Проф. Гергова представи доклад „Археометрични стъпки към разгадаване на обезсмъртяването при гетите. Изследванията в Националния резерват Сборяново“.
„От 40 години проф. Гергова и нейният екип провеждат новаторски изследвания в резервата Сборяново, като разкриват безценна информация за археологията на Желязната епоха на Балканите. Благодарение на техния труд са разкрити едни от най-емблематични паметници на тракийската култура, показвайки тяхното универсално значение“, се казва в мотивите на организацията.
„Това е значимо признание за усилията ми и за моя всеотдаен интердисциплинарен екип“, заяви Диана Гергова. „В Сборяново разкрихме уникалната по своята планировка духовна и политическа столица на гетите Даусдава (Градът на вълците). През годините моята цел бе чрез прилагането на всички най-модерни и интердисциплинарни методи в областта на геофизиката, геотехниката, палеосеизмиката, археоастрономията, антропологията и химията да копаем възможно най-прецизно и да извлечем всички скрити за окото данни за културата, вярванията и знанията на гетите“, допълни археологът.
„Голямото удовлетворение и кураж, които ми дава тази награда, за съжаление, са несравними с много по-голямата горчивина от реалното състояние на обектите в Сборяново. Преобладаващата част от видимите за всички хора доказателства за световната значимост на резервата – неговите светилища, гробници, могили, култови места и редки средновековни обекти, безвъзвратно се рушат. Дори паметникът на ЮНЕСКО – Свещарската гробница – се използва по-скоро като възможност за пренасочване на средства от спечелени проекти към удобни хора, чрез безогледна кражба на идеи и проекти и с административни похвати. Това се случва въпреки усилията ни всички резервати в страната да имат свое професионално управление, подобно на природните резервати, което да се грижи за това изключително наследство“, каза още проф. Гергова.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..