Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международна награда за проф. Диана Гергова

Снимка: Драгомир Богомилов

Награда „Археологически изследвания“ получи дългогодишният изследовател на тракийското наследство у нас проф. Диана Гергова. Отличието ѝ беше връчено по време на XX конгрес на Международния съюз за праисторически и протоисторически науки към ЮНЕСКО, който се проведе в румънския град Тимишоара.

Темата на конгреса беше„Интердисциплинарност в археологията“. Проф. Гергова представи доклад „Археометрични стъпки към разгадаване на обезсмъртяването при гетите. Изследванията в Националния резерват Сборяново“.

„От 40 години проф. Гергова и нейният екип провеждат новаторски изследвания в резервата Сборяново, като разкриват безценна информация за археологията на Желязната епоха на Балканите. Благодарение на техния труд са разкрити едни от най-емблематични паметници на тракийската култура, показвайки тяхното универсално значение“, се казва в мотивите на организацията.

„Това е значимо признание за усилията ми и за моя всеотдаен интердисциплинарен екип“, заяви Диана Гергова. „В Сборяново разкрихме уникалната по своята планировка духовна и политическа столица на гетите Даусдава (Градът на вълците). През годините моята цел бе чрез прилагането на всички най-модерни и интердисциплинарни методи в областта на геофизиката, геотехниката, палеосеизмиката, археоастрономията, антропологията и химията да копаем възможно най-прецизно и да извлечем всички скрити за окото данни за културата, вярванията и знанията на гетите“, допълни археологът.

„Голямото удовлетворение и кураж, които ми дава тази награда, за съжаление, са несравними с много по-голямата горчивина от реалното състояние на обектите в Сборяново. Преобладаващата част от видимите за всички хора доказателства за световната значимост на резервата – неговите светилища, гробници, могили, култови места и редки средновековни обекти, безвъзвратно се рушат. Дори паметникът на ЮНЕСКО – Свещарската гробница – се използва по-скоро като възможност за пренасочване на средства от спечелени проекти към удобни хора, чрез безогледна кражба на идеи и проекти и с административни похвати. Това се случва въпреки усилията ни всички резервати в страната да имат свое професионално управление, подобно на природните резервати, което да се грижи за това изключително наследство“, каза още проф. Гергова.

По публикацията работи: Десислава Спирдонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Панайотов

С песните на Атанас Панайотов

Вторият Национален фолклорен конкурс „С песните на Атанас Панайотов” ще се проведе   в Смядово в събота - на 28 септември. Инициативата цели да популяризира и съхрани музикалното фолклорно наследство на родения в смядовско изпълнител. Конкурсът се организира от   НЧ "Братство – 1860" и Община Смядово и под патронажа на кмета Иванка..

публикувано на 27.09.24 в 17:41

Джаз и хайку

Какви са общите моменти между джаза и хайку поезията и как двете на пръв поглед различни изкуства могат да бъдат включени в едно общо културно събитие?  От днес Шумен е домакин на Младежкия фестивал „Деца на джаза“. Фестивалът се организира за втора поредна година от Общинския младежки дом в партньорство с радио Jazz FM с подкрепата на Министерството..

публикувано на 27.09.24 в 08:55

Магията на китарата

Повече от 2 години Светлозар Драгнев от Дулово е ръководител на Школа по китара към читалище "Бялата лястовица - 2018" в града. За втора поредна година целият екип обяви септември за Месец на китарата.    ,,Събитие, което ще ви даде възможност да се докоснете до магията на музикалния инструмент“, каза той в интервю за Радио Шумен.  Чуйте..

публикувано на 27.09.24 в 08:42
Народно читалище

„Postcard“ с концерт в Шумен

Джаз група „Postcard“, сформирана в консерваторията „Принс Клаус“ в Грьонинген, отново ще гостува в Шумен. Концертът е на 28 септември, събота, от 19.00 часа в градинката пред НЧ „Добри Войников-1856“. Свои авторски пиеси ще представят Ралица Тонева (алт саксофон, флейта), Неделчо Нинов (тенор тромбон), Вилизар Гичев (китара) и Теодор..

публикувано на 27.09.24 в 08:33

Традицията продължава за оркестъра

Последният концерт на Симфониета Шумен преди същинското начало на сезона е тази вечер (26.09) от 19:05 часа, когато на сцената ще излязат младите надежди на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София. В програмата ще звучат произведения на Дариус Мийо, Карл Мария фон Вебер, Моцарт и Ларс-Ерик Ларсон. Публиката ще чуе..

публикувано на 26.09.24 в 08:25

Емоции в картини и снимки

Преживяване, нарисувано на картина и емоция, уловена в един миг от фотоапарата. Това е общата изложба, наречена „Импресии“ на художничката Мариана Петкова и Даниела Вичева. За първи път експозицията ще бъде подредена в артистичното пространство в старата част на великолепната сграда на Народното читалище „Добри Войников“ в Шумен. Там ще са..

публикувано на 26.09.24 в 08:16

Фантастиката на Явор

Писателят Явор Цанев гостува в шуменското Народно читалище "Добри Войников-1856", за да срещне малките си читатели със своя роман „Силвър и вампирите“. Авторът е издател и на единственото у нас списание за фантастика, фентъзи, хорър, крими и мистерии „Дракус“. Преди дни излезе неговият последен брой с разкази на Богданче Ангелче Владимир Дворецко,..

публикувано на 25.09.24 в 13:54