На 22 септември 1908 година, три десетилетия след освободителната за страната ни Руско-турска война 1877-1878 г., България обявява своята независимост от Османската империя. Така бленуваната от българите независимост не се осъществява веднага, защото Санстефанският договор (19 февруари 1878 г.), който слага край на войната и очертава границите на изконните етнически територии на България, има временен характер.
Истинската съдба на българите се решава няколко месеца по-късно – на 13 юли в Берлин. Там Великите сили подписват договор, който разпокъсва земите, населени предимно с българи. В Северна България е сформирано васалното на Турция Княжество България, на юг от Стара планина – автономната област Източна Румелия, а обширни части от населени с българи земи в Тракия и Македония са оставени под пряката власт на султана. Така борбата за национално обединение и независимост се превръща в основна цел на младата българска държава през първите десетилетия на съществуването ѝ. Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 г. е първата стъпка в тази посока. За следващата – обявяването на пълна независимост от Османската империя – трябва да изчака до 1908 г.
В Османската империя избухва т. нар. Младотурска революция. Именно тогава Австро-Унгария решава да анексира двете бивши османски провинции Босна и Херцеговина, нарушавайки първа Берлинския договор. В същото време избухва стачка в Източните железници – концесионна западна компания, която оперира и във васалните земи на Османската империя. Налице е обща слабост на тогавашния турски режим и младата българска дипломация не пропуска да се възползва от ситуацията.
Правителството начело с Александър Малинов убеждава българския княз Фердинанд да обяви независимостта на България. За място на тържественото събитие е избран старопрестолният град Търново.
В нощта срещу 22 септември 1908 г. министър-председателят посреща княз Фердинанд на военния параход "Хан Крум" край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Велико Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите.
Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата "Свети 40 мъченици", а княз Фердинанд приема титлата цар на българите.
България е призната от Османската империя и Великите сили през пролетта на 1909 година.
Денят на независимостта се чества като официален празник от 1990 година.
27 общински наредби да бъдат синхронизирани и приведени в съответствие с изискванията на закона за въвеждане на еврото в България. Това трябва да гласуват шуменските общински съветници на февруарската си сесия. Тя е насрочена за последния четвъртък от месеца/27.02/. В дневния ред на редовното заседание на шуменските общински съветници е да..
Продължава почистването на републиканската пътна , съобщават от МРРБ. В момента сняг вали в почти цялата страна. Към 15:00 часа днес няма затворени пътни участъци. Обработката на настилките продължава. Екипите на пътноподдържащите фирми предприемат необходимите действия за осигуряване на движението при зимни условия. За..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Автомобили са закъсали на главните пътища край село Манастирско, Попово и Търговище, съобщи за БТА дежурният в Областното пътно управление. От там уточниха, че изпращат машини, за да изтеглят закъсалите автомобили, като се работи непрекъснато. Към момента над 12 снегопочистващите машини са на терен. Тази сутрин е подаден сигнал за излязъл..
Проходими са пътищата на територията на община Дулово, към момента няма затворени пътни участъци, съобщи дежурният от администрацията. От 4:00 часа тази сутрин машини чистят и опесъчават пътищата, водачите обаче трябва да карат с повишено внимание и при зимни условия, предупреждават от общината. От там припомнят, че всички собственици или наематели..
Жълт код за значително количество валежи е обявен в 13 области на страната, сред които Шумен, Русе, Търговище, Разград, Силистра и Добрич. От Агенция „Пътна инфраструктура“ апелират към шофьорите, на които им предстои пътуване, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето и..
Само в няколко населени места от Североизточна България ще има спирания на тока днес заради профилактика и ремонтни дейности. В Русенска област две села ще са без електричество. В Иваново ток няма да има от 8:30 ч. до 16:00 ч. Спиранията ще обхванат улиците "Митко Палаузов", "Панайот Хитов" и "Никола Вапцаров". От 9:00 ч. до 14:00 ч. без..