Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщане в историята преди 115 г.

На 22 септември 1908 година, три десетилетия след освободителната за страната ни Руско-турска война 1877-1878 г., България обявява своята независимост от Османската империя. Така бленуваната от българите независимост не се осъществява веднага, защото Санстефанският договор (19 февруари 1878 г.), който слага край на войната и очертава границите на изконните етнически територии на България, има временен характер.

Истинската съдба на българите се решава няколко месеца по-късно – на 13 юли в Берлин. Там Великите сили подписват договор, който разпокъсва земите, населени предимно с българи. В Северна България е сформирано васалното на Турция Княжество България, на юг от Стара планина – автономната област Източна Румелия, а обширни части от населени с българи земи в Тракия и Македония са оставени под пряката власт на султана. Така борбата за национално обединение и независимост се превръща в основна цел на младата българска държава през първите десетилетия на съществуването ѝ. Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 г. е първата стъпка в тази посока. За следващата – обявяването на пълна независимост от Османската империя – трябва да изчака до 1908 г.

В Османската империя избухва т. нар. Младотурска революция. Именно тогава Австро-Унгария решава да анексира двете бивши османски провинции Босна и Херцеговина, нарушавайки първа Берлинския договор. В същото време избухва стачка в Източните железници – концесионна западна компания, която оперира и във васалните земи на Османската империя. Налице е обща слабост на тогавашния турски режим и младата българска дипломация не пропуска да се възползва от ситуацията.

Правителството начело с Александър Малинов убеждава българския княз Фердинанд да обяви независимостта на България. За място на тържественото събитие е избран старопрестолният град Търново.

В нощта срещу 22 септември 1908 г. министър-председателят посреща княз Фердинанд на военния параход "Хан Крум" край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Велико Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите.

Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата "Свети 40 мъченици", а княз Фердинанд приема титлата цар на българите.

България е призната от Османската империя и Великите сили през пролетта на 1909 година.

Денят на независимостта се чества като официален празник от 1990 година.

По публикацията работи: Десислава Спирдонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безобразията в държавата да спрат

Десетки шуменци се събраха пред Съдебната палата днес и се присъединиха към националния протест „България няма деца за убиване“. Повечето от тях бяха заедно с децата си и обясниха, че идват именно заради тях. Протестиращите бяха с плакати "Искам да (о)живея в България",  "Родителите на трябва да погребват децата си". За да се случи това не са..

публикувано на 12.04.25 в 11:23

Млади учени проектират бъдещето

Две шуменски училища се включват в надпреварата "Фърс Лего лига", която се провежда в Бургас. В състезанието участват 30 отбора от цялата страна.  Учениците от клуба по роботика на СУ "Сава Доброплодини" ще представят проект за екосъобразен метод, чрез който се намалява киселинността в океана. Те участват и с проект за модерен обучителен..

публикувано на 12.04.25 в 09:11

Лазаровден е!

Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети..

публикувано на 12.04.25 в 08:41

Хладно и дъждовно

До обяд облачността ще е значителна със слаби превалявания от дъжд.  Следобед валежите навсякъде ще спират, а облачността ще се разкъса. Вятърът от север ще е слаб до умерен, около и следобед временно и силен, но привечер чувствително ще отслабне.  Максималните температури ще са между 9 и 12 градуса. За Шумен около 10 градуса.

публикувано на 12.04.25 в 07:54

Облачно и дъждовно

Отрицателни бяха температурите към 5:00 ч. тази сутрин на повечето места в Североизточна България, само в района на Силистра са измерени 0°. В Разград температурата бе -3°, в Търговище -2°, в Русе и Шумен -1°. Атмосферното налягане е 989 хектопаскала, близко до нормалното за месеца, ще се понижава. Относителната влажност на въздуха е 83%. Днес..

публикувано на 11.04.25 в 06:25

Снегът и вятърът предизвикаха усложнения

Паднали дървета заради силния вятър и сняг предизвикаха проблеми в електроразпределителната мрежа в някои населени места в общините Дулово, Тутракан и Алфатар. В Разградска област снощи временно без ток са били селата Благоево и Дянково и част от Кубрат, но електрозахранването вече е възстановено. Снежната буря, придружена с ураганен вятър,..

публикувано на 11.04.25 в 06:16

Капачки за бъдеще

След Великден ще започне пролетна кампания „Капачки за бъдеще“, съобщиха организаторите. Тя е 16-та поред и отново ще обхване цялата страна.  Русе е първият град в региона, където ще се събират пластмасови капачки на 26 април. Доброволците ще бъдат на паркинг в дунавския град, където са провеждани и предни издания на акцията. Те ще са там между 9:00 и..

публикувано на 10.04.25 в 12:17