Малцината, които пазят чергарската традиция у нас са ромите - калайджии. В България чергарството е сезонно, но все по-рядко могат да се видят каруците, фургоните или караваните им. Този начин на живот им позволява занаятът – калайдисването на съдове от мед, стомана или медни смеси. Както самите те казват обаче, алпаката и тефлона убиха калайджийството. Затова майсторите-калайджии останаха единици.
Едно от последните семейства е това на Ангелина и Георги, които може да срещнете лятото в околностите на Варна. Те са от модерните калайджии и не съвсем чергари. Имат автомобил, мобилни телефони, офисът е под небето, рекламна табела забита на дърво, известява мястото на сезонния бизнес и телефонният номер.
Изкарва ли се днес от калайджийство достатъчно, за да оцеляваш, къде изкарват лятото, как живеят и къде зареждат мобилните телефони. Чуйте за живота на съвременните калайджии в интервю на Христина Димитрова с Ангелина Иванова, за рубриката "Лицата на живота".
Когато потърсихме Ангелина и Георги за снимки на мястото им в края на август, върху табелата бе добавена ръкописна бележка: "На болница съм, звъни ако е спешно“. Снимки в галерията.
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Семейството на второкласник от Търговище остана без дом след адски пожар, причинен от късо съединение. От документи до мебелите на фамилията, всичко е унищожено. Колеги и приятели на майката Стилияна Стефанова, която работи в голяма търговска верига, са неотлъчно до нея. Помагат й да разчиства опустошения от огъня апартамент в кв."Запад" 3...
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..