В Деня на музиката - 1 октомври, започна 16-ото издание на Международния литературен фестивал на Русе, организиран от МД “Елиас Канети“. Тази година под мотото „Сънят на разума…“.
„Сънят на разума ражда чудовища“ - така Франсиско Гоя нарича най-известната си картина от цикъла „Капричос“, създаден преди повече от два века. Тази фраза - предупреждение за това на какво е способен човекът, тревожи и днес хората, които гледат в бъдещето. А най-чувствителните – тези, които отиват отвъд днешния ден и улавят вибрациите в перспектива, са творците.
Такива хора гостуват тази година на фестивала. Началото беше ударно с въпроса „Колко известен може да бъде българският писател?“, подробно развит в книгата на литературния историк и критик Борис Минков. Той гостува на фестивала не за първи път, а тезата му, че за българския писател известността е по-скоро извън България, а не тук и сега, ще бъде дискутирана и в следващите дни.
Че може да си харесван, обичан, четен и чакан с нетърпение като гост обаче, доказа за пореден път Иван Станков. Професора по българска литература във Великотърновския университет посрещнаха негови студенти, сегашни и бивши, приятели и почитатели от Русе – градът, който е в сърцето му наравно с родното му село Гомотарци. Талантът на Иван Станков да владее и управлява брилянтно думите, емоцията на живия разказ и този път оставиха публиката без дъх.
Романът му „Късна смърт“, който беше в центъра на срещата, е един от номинираните за Националната литературната награда „Елиас Канети“ тази година. В следващите дни на фестивала ще гостуват и авторите на другите номинирани книги.
Това са Костадин Костадинов с „Ловецът на пеперуди“, Николай Терзийски със „Звезди под клепачите“, Бюрхан Керим с „Лавандуловото момче“, Йоанна Елми с „Направени от вина“ и Елена Алексиева с „Вулкан“. В очакване на победителя те ще четат пред публика откъси от произведенията, избрани от журито.
Ще гостуват също писатели, артисти, художници, фотографи, музиканти и преводачи от България, Австрия, Германия, Полша, Румъния, Северна Македония, Унгария и Чехия.
Както всяка година, литературата е във фокуса на събитията, но също и неразделна част от аудио-визуалния спектакъл „Ухото на пясъчния човек“ и „Сцени на разсъмване“, което авторите определят като „представление – обръщение към духа на времето“.
В рамките на фестивала ще бъдат открити три изложби. „Четенето при социализма“ - ГДР и НРБ, ще бъде открита на 3 октомври – националният празник на Германия. Тя ще бъде подредена във фоайето на Доходното здание, а публиката ще си припомни или тепърва ще разбере колко упорити са били хората по времето на социализма, които не са искали да им диктуват какво да четат, които се редели на опашки за редки книги, а на Панаира на книгата в Лайпциг тайно прибирали някои от тъй желаните западногермански издания.
„Простотата и пестеливостта на художествените средства на плаката са неговата сила“- казва Ян Леница, един от най-великите полски плакатисти и автори на анимационни филми. Изложба на плакати от Полша ще бъде открита в Дом Канети на 5 октомври. В нея участват едни от най-известните имена на представители и следовници на полската плакатна школа.
Ден по-късно, на 6 октомври, ще бъде експонирана и „Естествено пространство“, която разглежда природата като място за копнеж към едно по библейски девствено, райско състояние и в същото време място на опасности и екстремни предизвикателства.
Подробности за участниците във фестивала, какво и къде ще представят, всеки може да види на сайта на МД “Елиас Канети“ http://eliascanetti.org/bg/nachalo/.
Чуйте репортаж на Миглена Стефанова от откриването на фестивала.
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..
Музиканти с успешна международна кариера гостуват в концерта на Симфониета Шумен. Солисти тази вечер са Йозджан Улуджан - цигулка и Бирсен Улуджан – пиано. Братът и сестрата са родени в Шумен, в този град са направили и първите си стъпки в музиката. За публиката двамата инструменталисти са подготвили романтична програма от произведения на..
Известният български джаз изпълнител Васил Петров ще отпразнува Международния ден на джаза и своя рожден ден с два концерта в Силистра и в Шумен . На сцената заедно с него ще излязат Симфониета Шумен под диригентството на маестро Славил Димитров и джаз трио в състав: Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Младен Димитров (барабани)...
Тромпетистът Илия Рибицов, един от емблематичните музиканти на разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“, прави голям концерт тази вечер, наречен „50 години на сцена“. В него ще участват солистките Росица Метаниева - сопрано и Миглена Славова - сопрано. Пред публиката в залата на Общинския културен център ще се представят и артисти от сцена..
Маестро Славил Димитров е носителят на статуетката за диригентско майсторство на името на проф. Венета Вичева на провеждащите се в Шумен XXVIII Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”. Директорът на Симфониета Шумен получи наградата официално снощи след като той дирижира световната премиера на хорово-симфоничната творба "Радостна..