Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Укрепването на Енчова на финала

Снимка: Радио Шумен

Привършва работата по укрепването на коритото на река Енчова. Активно се работи в участъка от зала „Арена Шумен“ до моста към квартал „Бялата пръст“.


Трасето е разделено на два участъка, единият е завършен на 89%. Коритото е укрепено с бетонови стени. Предстои да бъдат изградени нови пътни артерии, велоалеи, тротоари и осветление по улица „Марица“. Двата моста в района ще бъдат заменени с по-сигурни бетонни пасарелки, които ще излизат на нивото на уличното платно.


„Целта е минувачите да се виждат от шофьорите“, каза кметът на Шумен Любомир Христов.

Не е приумица на изпълнителите, че тази част на река Енчова трябва да остане открита. Това е изискване на Регионалната инспекция по околната среда и водите. Причината е свързана с възможността за почистване на речното корито, обясни Асен Тодоров от строителната фирма „Автомагистрали – Черно море“.


„Има хидроложки изисквания. Не може цялата река да е покрита. Има и икономически съображения, тъй като това е по-евтиният вариант“, добави зам.-кметът Боян Тодоров.

Ще има засадени дървета, ще бъде изграден голям паркинг, ще има кътове за почивка с пейки и зеленина, обясни още кметът Любомир Христов.


Ако времето позволи, работата може да приключи и до края на годината. Очакванията на Асен Тодоров обаче са, че заради ниските температури през зимата част от задачите може да останат за 2024 г. „Все пак сме решени да посрещнем Нова година с ново стоманобетонно корито“, добави Тодоров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Върнаха лъвската глава на "Кьошковете"

Поставят лъвската глава на чешмата в местността „Лъвчето“ в шуменския парк „Кьошковете“. Релефът е дело на скулптора Калоян Тодоров, който се включи в доброволческата кампания на Телевизия Шумен. „Не сме се водили по някакъв модел. Не успяхме да разберем как точно е изглеждал оригиналът. Намерихме само някаква лоша снимка, на която почти нищо..

публикувано на 07.08.25 в 14:04

Засилен контрол на пътя

Продължава засиленият контрол на водачи за спазване на ограниченията на скоростните режими. През първите три дни от началото на специализираната полицейска операция, на територията на РУ - Нови пазар са установени 369 нарушения.  Екип на сектор „Пътна полиция“  следи по натоварените пътни артерии и в централната част на Шумен за недопускане на..

публикувано на 07.08.25 в 13:20

Шумен изпрати военни на мисия в Косово

Военен контингент на българската армия заминава на мироопазваща мисия в Косово. Днес пред община Шумен 97 военнослужещи бяха изпратени от генерал-лейтенант Михаил Попов – заместник-началник на отбраната, флотилен адмирал Галин Манев – заместник-командир на Съвместното командване на силите, бригаден генерал Пламен Йорданов - заместник-командир на..

публикувано на 07.08.25 в 13:05

Пожарната с апел

В следващите близо две седмици на август отново навлизаме в период с изключително висок индекс на пожарна опасност.  От Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Шумен отправят апел за стриктно спазване на правилата за пожарна безопасност, напомнят за забраната за палене на открит огън в свободна дворна площ..

публикувано на 07.08.25 в 12:14

Мотоциклетист в болница

Мотоциклетист е настанен в болница след пътен инцидент. Това съобщават от търговищката полиция. Катастрофата е станала на 6 август около 18:00 часа на пътя преди разклона за поповското село Глогинка.  30-годишен мъж бил зад волана на влекач с прикачено полуремарке. Предприел изпреварване на мотопед „Симсон“, управляван от 75-годишен водач. По..

публикувано на 07.08.25 в 12:05

Обновиха спирките в Шумен

Обновяването и ремонта на автобусните спирки в Шумен приключи. Това съобщава във Фейсбук профила си кметът на общината Христо Христов.  През юли са измити и почистени 42 спирки на градския транспорт, 18 съоръжения са със сменени стъклени елементи.  "Дори след извършените ремонти има вандалски прояви, като са повредени новоремонтирани спирки. Докато..

публикувано на 07.08.25 в 11:30

Започва ремонтът на ВиК - Шумен

Започва плановият ремонт на ВиК – Шумен. Екипите ще работят по водопровод на кръстовището на улиците "Съединение" и "Карел Шкорпил".  Очакват се смущения във водоподаването от 12:00 часа до 16:00 часа на 7 август по високите части на средната зона на Шумен, които включват централната градска част, квартал "Добруджа", пазара, квартал..

публикувано на 07.08.25 в 09:18