Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Code week в Разград

За втора поредна година Разград ще е домакин на събитието Code week. То ще се проведе през почивните дни (14 и 15 октомври) в Националната професионална техническа гимназия "Шандор Петьофи". Лекторите са експерти, родени и учили в Лудогорието. 

"Целта ни е да покажем на хората, които искат да се развиват в дигиталната сфера, че това може да се случи и когато си от по-малък град", каза за Радио Шумен Емилиян Кадийски от Дигитално общество, което е организатор на събитието. Всеки един участник трябва да си избере темата, която му е интересна и да се включи само в един модул, допълни той.

Кадийски посочи, че младите хора ще имат възможност да разберат как се създават специалните ефекти на филми, да направят първия си сайт или да подобрят вече съществуващ такъв, да научат нов език за програмиране, да научат как се съхранява информацията в съвременните системи, както и да разберат ролята на графичния дизайн в света на рекламата.

Участието в Code week е безплатно, като е желателно предварително записване в интернет страницата на Дигитално общество Разград. 

Миналата година събитието е посетено от над 100 души, повечето от които ученици. 
"Някои от тях в последствие се записаха на 8-месечния ни безплатен интензивен курс по програмиране, като част от успешно завършилите обучението получават възможност да стажуват в местни компании", каза още той.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Затварят пътища в Разградско

Усложнява се пътната обстановка на територията на Разградска област, съобщават от Областната дирекция на МВР. Закъсали ТИР-ове са блокирали три от изходите на Разград: в посока Търговище, Попово и Кубрат.  Затваря се за  движение на товарни автомобили направлението Разград - Търговище. КПП от полицейски служители ще пропуска само леките..

публикувано на 17.02.25 в 18:43

Отново момче с вейп

17-годишен е установен с наркотици в Разград. Това съобщават от полицията. При полицейска проверка, извършена около 19:00 часа вчера на бул. „България“, непълнолетното момче предава полиетиленов плик с бяло кристалообразно вещество, електронна цигара тип „вейп“ и цилиндрична кутия с течност, която при тестване реагира на синтетичен канабиноид.  По..

публикувано на 17.02.25 в 10:55

Обработени пътища в Разград

В област Разград обстановката е нормална при зимни условия, казаха за Радио Шумен от Областното пътно управление.  Пътищата са проходими, снежната покривка е около 1 см. От пътното управление добавиха, че 21 машини работят на терен и имат готовност да изпратят и още при необходимост.  Тази сутрин в 6:25 часа е подаден сигнал за излязъл от..

публикувано на 17.02.25 в 10:26

Ранена при трудова злополука

Жена пострада при трудова злополука в завод в Разград. Това съобщават от полицията. Около 18:30 часа на 16 февруари, носейки съд с натриева основа за зареждане със суровина, 34-годишната пада и си причинява химическо изгаряне.  Транспортирана е в МБАЛ „Медика“ – Русе с изгаряния по лицето, шията и лявата предмишница.  По случая е започнато..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Нов медицински център в Исперих

МБАЛ - Исперих учреди Медицински център за доболнична помощ, който ще се помещава в сградата на болницата. Сключени са договори с лекари специалисти по хирургия, гастроентерология, анестезиология и интензивно лечение, образна диагностика и клинична лаборатория. Търсят се възможности за привличане и на лекари с други специалности, поясни..

публикувано на 14.02.25 в 15:01

Кът на любовта

Кът на любовта в центъра на Разград се превърна в декор за снимки на влюбени двойки. Украсата е за всички, които обичат празника на любовта и виното, съобщиха от общинската администрация. За да се създаде подходящо настроение, в центъра на града са поставени голямо светещо сърце, светещо амурче и цветна пейка със сърчица. Всички влюбени, а и не..

публикувано на 14.02.25 в 10:16

Младеж пострада при катастрофа

Пътен инцидент с лек автомобил е станал днес по обяд в индустриалната част на Исперих, по пътя за село Яким Груево, съобщава Разград нюз.  При изпреварване с висока скорост автомобилът се е ударил в задната част на  камион, завиващ по черен път към близките стопански сгради. Вследствие на удара излиза от пътното платно и се удря в мантинелата..

публикувано на 13.02.25 в 15:54