Шуменката Александра Бобадова е една от трите млади жени, които тази година спечелиха стипендия от първата кампания на „Пощенска кутия за приказки“, озаглавена „Виж сега, моето момиче“.
Инициативата подкрепя творчески проекти в областта на образованието, които вдъхновяват много хора.
Селектираният проект на 26-годишната Александра се нарича „Графитите – изкуството, което превръща улиците в галерия“.
В момента тя учи специалност „Културология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, но концепцията ѝ е насочена към младите хора в родния Шумен.
В началото на декември галерията на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде домакин на изложба с произведения на графити артисти.
Експозицията трябва да представи алтернативна гледна точка към модерното изкуство. С презентация и дискусия на тема "Изкуство или вандализъм: къде е границата?" Александра Бобадова ще срещне учениците от гимназиите в Шумен с едни от най-успешните графити артисти у нас, които са направили прехода от вандализъм към изкуство.
„Графитите – изкуството, което превръща улиците в галерия“ ще бъде първият проект в биографията на Александра Бобадова, с който тя дебютира като културолог.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Александра Бобадова.
Изключително сърдечен и интелигентен човек, който раздава любов. Това изречение съставиха за своя преподавател част от студентите на проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева от Шуменския университет, която си тръгна от нас миналата година на Богоявление. 30 от нейните възпитаници подредиха изложба в памет на своя учител, който си отиде само на 48..
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..
Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..
Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“. Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата Бистра Александрова. Музикалната приказка е..