Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов ректор на университета

5
Снимка: Радио Шумен
Проф. д-р Наталия Витанова от катедрата "Музикална естетика, музикално възпитание и изпълнителство" е новият ректор на Шуменския университет "Еп. Константин Преславски".

Тя беше избрана с гласовете на 135 членове на Общото събрание. За другия кандидат проф. Цветеслава Игнатова - Иванова, декан на Факултета по природни науки бяха пуснати 97 бюлетини от общо 234.

Проф. Витанова благодари за подкрепата и за това, че колегите ѝ са избрали промяната. Пред Радио Шумен тя заяви, че първото нещо, което ще направи е да възстанови академизма, защото хората трябва да работят спокойно, без двойни стандарти и заплахи.

Наталия Витанова добави, че ще води разговори с всички факултети за възстановяване на ключови катедри, които бяха закрити през последните години. Сред тях са катедрата по педагогика, по география и регионанално развитие, по методика на математиката.

Общото събрание на Шуменския университет избра и своя нов председател. Това е математикът проф. Николай Янков, негов заместник ще бъде историкът проф. Росица Ангелова.

Проф. Витанова е втората жена ректор след проф. Маргарита Георгиева, която беше начело на ВУЗ-а между 2007-2015 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Подкрепа от МРРБ за опасната детска градина в Шумен

Възможните решения за пропадащата сграда на корпус А на детска градина „Братя Грим“ в Шумен обсъди кметът на общината Христо Христов с министъра на регионалното развитие Иван Иванов и с вицепремиера Атанас Зафиров. Това стана след като тримата поставиха началото на санирането на жилищни сгради в областния град.  Министър Иванов изрази готовност да..

публикувано на 13.09.25 в 16:42

30% по-малко загуби на вода в Шумен

Вицепремиерът Атанас Зафиров и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов бяха на посещение в Шумен. Заедно с кмета на oбщина Шумен проф. Христо Христов, те дадоха старт на санирането на жилищни сгради в Шумен. Вицеремиерът Зафиров подчерта усилията на кабинета и на регионалното министерство за спасяване на средствата по Плана за..

публикувано на 13.09.25 в 14:04

Времето в събота

Днес преди обяд ще има променлива, често значителна облачност, която бързо ще намалява и след обяд ще бъде предимно слънчево.  Ще духа слаб, в следобедните часове до умерен вятър от изток-североизток.  Максималните температури на въздуха ще са между 22° и 27°, за Шумен – около 25°.  Прогнозата за времето е на дежурния синоптик Венета Тодорова от..

публикувано на 13.09.25 в 07:34

Двойни глоби за нарушители

Двойно се увеличават санкциите и глобите, съгласно  промените в Закона за движение по пътищата, влезли в сила на 7 септември. Инспекторите вече извършват стриктен контрол, съобщават от общинската администрация в Шумен.  Глобите от 50 вече са 100 лв., а тези от 20 лв. стават 50 лв. Нарушения като паркиране на пешеходни пътеки, велоалеи, кръстовища,..

публикувано на 12.09.25 в 15:05

Панаир на занаятите

Националният панаир на занаятите и декоративно-приложните изкуства „Майстории“ се провежда за седми път в Шумен. Събитието започна днес. Панаирът ще продължи два дни – на 12 и 13 септември (петък и събота). Организатор е Народно читалище „Напредък – 1869“. По време на събитието посетителите ще могат да разгледат разнообразни произведения на занаятчии и..

публикувано на 12.09.25 в 13:28

Премахват 70 опасни дървета

Около 70 са опасните дървета в града, които трябва да бъдат бързо премахнати. Това са установили експертите от направление „Озеленяване“ в община Шумен след извършен оглед в града. Направен е обход на 28 зони, съобщават от общинската администрация.  По пешеходната зона на бул. „Славянски“ има само едно опасно дърво за премахване. В..

публикувано на 12.09.25 в 13:09

Задържаха среднощен подпалвач

Установен и задържан в полицейския арест е извършителят на палежа на лек автомобил в Шумен. Той е 35-годишен мъж от село Ясенково. Това съобщават от шуменската полиция. При пожара миналата нощ изгоря паркирано на улица “Кръстю Кючуков“ в Шумен БМВ, като пострадаха и две други коли в близост. Задържаният мъж направил пълни самопризнания. Той е подпалил..

публикувано на 12.09.25 в 12:26