През 1953 година в Шумен се открива първата детска ясла. Тя е седмична, в къща до хотел "Мадара". Две години по-късно, като току-що завършила млада медицинска сестра, в яслите започва работа Радка Димова. И така над 37 години.
Днес Радка Димова е на 88 години. Събрала е и описала подробно историята от първите години на детските ясли в Шумен. Притежава и богат снимков архив. Този материал е предаден в Историческия музей в Шумен. Имала е надежда да види бял свят и като книга, заради опита, който споделя.
Шуменката е живата история на яслената грижа в Шумен. Разказва, че в първите години приемали бебета на два месеца и половина. Толкова било майчинството. След като ги оставят в яслата, на третия час майките идвали да ги кърмят. Отношението към иновативната за времето си грижа било много позитивно.
Бумът на строителството на детски ясли в Шумен съвпаднал с индустриализацията и разрастването на кварталите. Радка Димова работи последователно в няколко от новооткритите ясли, ангажирана е с преобразуването и откриването на сгради, пригодени за тези нужди. С обучаване и създаване на екипи.
В интервю на Христина Димитрова с Радка Димова ще чуете цялата история за време, в което са отъпквани пътеките на яслената грижа.
Първообразът на днешните детски ясли е в 30-те години на миналия век. Под натиска на бързата индустриализация и влошеното материално положение на голяма част от населението, жените – майки били принудени да се включат в трудово-производствените отношения. Ангажирането с работа е реална предпоставка за тяхното откъсване от детето, така майчината грижа и възпитанието постепенно се делегират на здравната и образователната системи. По времето на Кимон Георгиев в индивидуален закон за предучилищното образование се регламентира създаването на т.н детски огнища. Всяко индустриално или промишлено предприятие, в което работят повече от 20 майки, се задължава се да осигури такава грижа със собствени средства.
Дълъг е пътят, който изминава тази идея до създаването на днешния аналог на детските ясли. В периода от 9. 9.1944 до края на 1976 г. дневните и седмични детски ясли у нас достигат 986.
По данни от края на 2022 година, у нас днес функционират 835 самостоятелни детски ясли и яслени групи в състава на детски градини с общо 33 193 места в тях. Малко над 3600 са медицинските специалисти в тях, над 90 процента медицински сестри.Антикорупционната комисия няма да бъде закрита, прогнозира политологът Теодор Славев по повод заявката на лидера на ДПС в рамките на седмица тя да спре да съществува. Според политолога, ходът на Делян Пеевски е премерен и е насочен към ПП-ДБ. Славев смята, че може да има предсрочни парламентарни избори, които няма да са заедно с президентските...
Как се спасявате от жегата? Има различни начини, но много важно е какво ядем и пием при такива високи температури. И ако съвременният човек сега разчита на съветите и знанията на диетолозите, то предците ни прекрасно са се справяли и без тях. Защото от личен опит са знаели какво да ядат и пият през горещините, така че хем да не им е тежко, хем да не им..
Лятната мобилизация на добросърдечни баби, дори такива повикани от километри, на съседи и приятели е в пълна сила в Шумен. Собствениците на домашни любимци, които са избрали лятна почивка, но не предвиждат пътуване с тях, нямат много опции. Хотел за опашатковци в града няма, а изборът се свежда до близки и приятели. Важно е всичко да е планирано..
10-годишният Мартин Бакърджиев е републикански шампион по шахмат. Младият варненец се бори за победа и в Международния турнир по ускорен шахмат и блиц в "Арена Шумен". „Още от малък ми хареса играта. Намерих нещо специално в нея. Първо играх с родителите ми, но после започнах с треньор. Четири години съм с Александър Константинов“, каза Мартин...
Чушките и доматите, които освен за салати, са желани зеленчуци и за зимнина, са отколешна емблема на летния празник, който организират в шуменското село Мараш. И сега стопаните са готови да покажат продукция „от стеблото до буркана“. Днес предстои 15-тото издание на Празника на чушката и домата. Правят го по- рано, докато жегата не е съсипала марашката..
Трима огнеборци от Търговище бяха част от българския модул, който се притече на помощ за потушаване на екстремни пожари в Гърция. Инспектор Боян Боянов и младши експертите Стоян Стоянов и Павел Стойков вече се завърнаха и действат на терен у нас. Битката с огъня не е изтощителна, особено когато можеш да разчиташ на колегата до теб, казват..
Фестивалът за храни и напитки „Беленски вкуснотии“ ще се проведе в събота и неделя - 26 и 27 юли, в град Бяла. Програмата на събитието включва изложение на местни хранителни продукти и напитки, кулинарно състезание и музикална програма, а гост ще е Ути Бъчваров. Предвидено е състезание с участие на 10 отбора, всеки от по трима души, които ще се..