Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Флейтисти от два континента

4
Омар Акоста
Снимка: Christian M. Kempin

Концерт под надслова „Рамо до рамо“ ще изнесе на 2 ноември, четвъртък, Симфониета Шумен. Диригент ще бъде Калина Василева. Солисти ще са флейтистите София-Никол Велинова и Омар Акоста. Гостуването им на шуменска сцена е по проект на Фондация „Европейска музикална академия“. Концертът ще бъде от 18:35 ч. в зала "Проф. Венета Вичева".

Проектът "Рамо до рамо" на Фондация „Европейска музикална академия“ предоставя възможност на млади музиканти да застанат на сцената до кариерно успешен техен колега, който с присъствие да вдъхнови и обедини, а също и да насърчи културата на взаимно уважение и сътрудничество. 

София-Никол Велинова е родена в София в 2005 г. В момента е ученичка в 12 клас в НМУ „Любомир Пипков“, катедра „Дървени духови инструменти“, специалност „Флейта“, в класа на проф. Георги Спасов. Тя е първа флейта в Младежка филхармония „Пионер“ към Национале двоец на децата, първа/втора флейта и пиколо като гост- оркестрант в Академичен симфоничен оркестър към НМА „Проф. П. Владигеров“, както и концертмайстор/ първа флейта и пиколо в представителния духов оркестър на НМУ „Любомир Пипков“. Носител е на редица награди за инструменталисти.

Омар Акоста е  венецуелско-испански флейтист, композитор, продуцент и преподавател. Номиниран е за Латинските "Грами" награди. Той е един от най-важните представители на авангардната венецуелска музика, открояващ се и в класическата музика, фламенкото и различни стилове на световната музика.

Още за проекта "Рамо до рамо" и за предстоящия концерт, чуйте от разговора на Антоний Димов с Калина Василева и Теодора Димитрова от „Европейска музикална академия“.


По публикацията работи: Антоний Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Владислав Христов с отличие в Япония

Отличие в специалната селекция за преводни хайку на ежегодните награди „Haiku Frontiers Awards“ получи Владислав Христов. Това е поредно отличие за родения в Шумен поет, който продължава да бъде сред най-награждаваните автори у нас.  Философската дълбочина в неговата поезия е както отражение на динамиката на нашето съвремие, така и мост към..

публикувано на 19.08.25 в 15:14

Музиката, която лекува и вдъхновява

Герой в днешната рубрика ,,Лицата на живота“ е младата шуменска поп изпълнителка Силвена Костова. Тя е професионална певица с богат сценичен опит в страната и чужбина. Завършва НМА "Проф. Панчо Владигеров" специалност "Поп и джаз пеене". Твърди, че за нея музиката е не просто професия, а начин на живот.  Работата ѝ като певица извън България я..

публикувано на 11.08.25 в 12:02

Празник на джаза в Шумен

С вечер, посветена на джаза, завършва програмата на третото издание на „Лято Арт“ - 2025 г. На специално изградената сцена в градинката на НЧ „Добри Войников-1856“ за шуменската публика ще свирят трио в състав: Венци Благоев – тромпет, Невилиян Гемижев – кларинет и саксофон, Димитър Благоев – китара и банджо. Яна Косева разговаря с Венци Благоев..

публикувано на 08.08.25 в 08:31

Театрална вечер в „Лято Арт“

Четвъртата вечер от програмата на „Лято Арт“ е посветената на театралното изкуство. От 19:00 часа в градинката пред НЧ „Добри Войников -1856“ ще гостува известният актьор, режисьор и сценарист Робин Кафалиев. Той ще разкаже интересни моменти от своя живот и професионалния си път, ще ни отведе на различни сцени, пред и зад камерата. Чуйте интервю на..

публикувано на 07.08.25 в 08:27

Трета музикална вечер в "Лято Арт"

Прочутият цигулар с корени от Смядово Светослав Радославов - Свет е гост в третата вечер от програмата на фестивала "Лято Арт", който се провежда в Шумен. Над 25 години Свет Радославов живее в САЩ, през 2016 г. участва в „Америка търси талант“ и става сензация, а през 2019 г. е първият участник, който влиза в българското издание на формата, след..

публикувано на 06.08.25 в 08:36

"Лято Арт" с Божана Иванова

Тази вечер певицата Божана Иванова ще бъде специален гост във втората вечер на фестивала „Лято Арт“, съобщиха от община Шумен. Тя ще изпълни свои авторски песни и кавъри на световни хитове.  Божана Иванова е родом от Несебър и е завършила Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, специалност „Поп и джаз пеене“. Иванова е дъщеря на..

публикувано на 05.08.25 в 11:48

България стана видима за света

През юли България беше домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Заради липсата на време за организацията на голямото събитие то се проведе не в София, а в Париж в централата на институцията. Според правилата на ЮНЕСКО,  страна, която се е ангажирала с домакинство, но се отказва, все пак поема разходите за събитието...

публикувано на 04.08.25 в 13:31