Шуменският университет е в добро финансово състояние. В момента в неговите сметки има 17 млн. лв., заяви новоизбраният ректор на ВУЗ-а проф. Наталия Витанова. След разплащанията през ноември и декември ще останат 13 млн., което няма да създаде притеснения за следващите години. Проф. Витанова е категорична, че ще продължи да спазва финансовата дисциплина.
За Коледа преподавателите и служителите ще получат бонуси, а допълнителното материално стимулиране ще се въведе след изготвянето на критерии, по които да се получава.
За проф. Витанова е важно да бъдат стимулирани преподавателите, които публикуват в първичните световни бази данни.
Новият ректор е убеден, че Шуменският университет трябва да се присъедини към някой от европейските алианси на висшите училища. Причината е, че обединението на университетите дава повече възможности.
Това е възможност на студентите за получат западна диплома и да учат в чуждестранни ВУЗ-ове.
Друга идея за развитието на Шуменския университет е превръщането му в „зелен“ университет. За целта ще се кандидатства за финансиране по различни програми пред различни министерства.
Според проф. Наталия Витанова покривите на сградите на висшето училище са подходящи за поставянето на фотоволтаици.
Ректорът повтори намерението си да върне катедрите по „Педагогика и управление на образованието“ и по „География и туризъм“.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Наталия Витанова.
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..
24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..
Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..
Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..
Изкусни образци на Тревненската художествена школа, създадени в периода 17-19 век , ще покаже в изложба Художествената галерия в Русе. Иконите вероятно са познати на русенци като част от представителната експозиция „Иконата преди и сега“, в която са били включени и произведения на съвременни русенски художници. Сега в нова зала са показани 35..
От години кандидатстудентските кампании в българските университети се провеждат целогодишно. Така е и в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – кампанията за прием на нови студенти вече е в ход. Приемът на документи за образователните квалификационните степени след средно образование започна в началото на тази седмица (от 6 януари)...