Шуменският университет е в добро финансово състояние. В момента в неговите сметки има 17 млн. лв., заяви новоизбраният ректор на ВУЗ-а проф. Наталия Витанова. След разплащанията през ноември и декември ще останат 13 млн., което няма да създаде притеснения за следващите години. Проф. Витанова е категорична, че ще продължи да спазва финансовата дисциплина.
За Коледа преподавателите и служителите ще получат бонуси, а допълнителното материално стимулиране ще се въведе след изготвянето на критерии, по които да се получава.
За проф. Витанова е важно да бъдат стимулирани преподавателите, които публикуват в първичните световни бази данни.
Новият ректор е убеден, че Шуменският университет трябва да се присъедини към някой от европейските алианси на висшите училища. Причината е, че обединението на университетите дава повече възможности.
Това е възможност на студентите за получат западна диплома и да учат в чуждестранни ВУЗ-ове.
Друга идея за развитието на Шуменския университет е превръщането му в „зелен“ университет. За целта ще се кандидатства за финансиране по различни програми пред различни министерства.
Според проф. Наталия Витанова покривите на сградите на висшето училище са подходящи за поставянето на фотоволтаици.
Ректорът повтори намерението си да върне катедрите по „Педагогика и управление на образованието“ и по „География и туризъм“.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Наталия Витанова.
Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...
Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...
В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков. Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..
Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..
Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии. За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край. Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...
Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план. За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа. Днес в Аулата на Шуменския..