Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Душанбе до Плиска

Обречени да бягат от войни и различни режими. Принудени няколко пъти да започват живота си от начало и на нови места. Така може да се обобщи животът на дедите и семейството на Владимир Гавриленко от Плиска, както в старо, така и в ново време.

Владимир Владимирович Гавриленко е бесарабски българин, но не от Молдова или Украйна, където е най-многочислена тази общност.  Той е от Таджикистан, където 97% от населението изповядва исляма и по-малко от 2% християнството.

От 10 години живее в  Плиска. Работи към кметството в малкото градче, назначен към озеленяването и чистотата и твърди, че е доволен от живота си.

Историята на семейството му,  както в миналото, така и днес  е пример за това какво правят войните с живота на хората. И как, въпреки всичко и всички, можеш да се върнеш към корените и да живееш с удовлетворение и с благодарност за това, което имаш.

 Интервю на Христина Димитрова с Владимир Гавриленко за проекта „Новите нашенци“.

Интервюто с Владимир Гавриленко е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.

Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мило и драго за просвета

Защо преди Освобождението, а и по време на изграждането на новата държавност, много българи са давали мило и драго за просветата? Завещавали са богатството на училища или на наследниците си да поощряват ученолюбието.  Русе е градът, в който в края на 19 век и началото на 20 век заможни търговци и учители са давали пари за обучение на талантливи или..

публикувано на 04.06.24 в 09:23

Празник на професиите

Празничен беше днешният ден за учениците и учителите от Професионалната гимназия „Христо Ботев“ в Шумен.  Днес те представиха пред шуменската общественост специалностите и професиите, които изучават възпитаниците на учебното заведение. В специално изградени шатри учениците показваха пред евентуални бъдещи съученици това, което   са научили до момента...

публикувано на 03.06.24 в 15:39

Стъпала чакат ремонт

Общо събрание на собствениците на помещенията в Старата поликлиника в Шумен трябва да реши как ще се ремонтират стъпалата пред зданието. Част от помещенията там са общинска собственост, а други - частни. Това каза за Радио Шумен заместник-кметът по строителство и екология Николай Симеонов.  Сградата е стара, а стълбището е направено от каменни плочи..

публикувано на 03.06.24 в 15:01

Горещо лято в Тутракан

Тутракан се готви за „най-горещите“ събития от културния календар през това лято.   Предстои още една "гореща" среща на изкуствата в града и това ще стане по традиция в последната седмица на юли. Но почти месец преди това, отново по традиция, Тутракан ще посрещне първото юлско утро на брега на Дунав.  Подробности и покана да впишете тези две..

публикувано на 03.06.24 в 08:45

На мегдана на другата България

В рубриката „Далечната България“ ще отидем „На мегдана на другата България“ – пътуващ събор, на който се събират, надиграват и надпяват български фолклорни групи от различни европейски страни. Първият събор се провежда през 2015 година в Лион, Франция, като идеята е той да се провежда всяка година на различно място от различна група под..

публикувано на 31.05.24 в 14:05

Библиотеката очаква нощни гости

Шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” кани тази вечер настоящи и бъдещи читатели да станат нейни гости след 18:30 часа. Добре дошли сте чак до полунощ. Шумен ще бъде вторият град след столицата, където ще бъде представена аудиовизуална инсталация „Квантова симфония”. Библиотекарите са подредили и две изложби с уникати от своя..

публикувано на 31.05.24 в 08:53

Приключения в науката

Панаир на науките, технологиите и изкуствата ще се проведе на 1 юни в Градската градина на Шумен. Той е част от програмата на община Шумен за деня на детето, а идеята е на хората от образователния център „Матлетика“ в града.  За любознателните деца врати ще отворят различни работилници, всяка от които ще представи интересната страна на отделна наука...

публикувано на 31.05.24 в 08:36