Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей на спомените

4
Снимка: Радио Шумен

В търговищкия квартал „Бряг“ живее 82-годишният Стоичко Стоичков. Съседите му обаче го знаят като дядо Стоичко. Той е известен и заради това, че е превърнал дома си в музей на спомените. Пази, но и показва на любопитните предмети от стария бит. Те имат и сантиментална стойност за него, защото са били част от живота му.

Като в истински  музей в двора на дядо Стоичко може да се видят диканя, паламарка, сърп, плуг с лемеж, точило и още много други някогашни оръдия на труда, които днес малко от нас могат да различат. 82-годишният мъж разказва историите на всяко от тях.

„Това е торбичката, с която съм ходил на училище и съм си пасял двете кончета в продължение на 7 години като ученик, това е пионерската ми връзка от 70 години“, показва милите си спомени Стоичко Стоичков.

В двора на дядо Стоичко е неговата житейската история – първо трудното детство, после земеделската работа със съпругата му по полетата на Омуртажкия край. Всичко му е още по-свидно след нейната смърт.


Няма един предмет, до който аз не съм се докосвал, да не съм го използвал.. И това е било цели 70 години, от 10-12 години съм започнал, аз, когато ги подреждах, ги изживях всичките, скъпи ми са всичките“, казва още  82-годишният пазител на спомени.

През годините Стоичко бил учител по физкултура и треньор по борба, но страстта му към земеделската работа остава непреходна.

Това е точило за точене на лемежи, на ножове, на тесли. Това е крината, мерна единица за жито, събираше мисля, че около 11 кг жито., машинката за мачкане на картофи, ето, слагат се картофките тука, натиска се, смачква се, изстисква се, вади се отново, пак се пълни. Това е паламарка, като придатък към сърпа, със сърпа се режат житените класове, а с паламарката се събират житените класове. Това е бакъра, дето носихме вода, това е колелото, което с този синджир изкарва вода от кладенеца. Това е диканята, тука са наредени кремъците, те вършат тази работа – най-важната, режат сламата, цялата повърхност е била с кремъци, отпред е изкривена нагоре, за да не затлачва сламата, тегли се тука с един синджир, конете или биволите вървят и цял ден или до обед обикалят хармана“, допълва той.

А железните колела, които днес украсяват пътеката, в миналото са били сред основните части на плуга за дълбоката оран.

 Това са лемежите, ето горният и долният, това е тасът, това е обръщалото на плуга, когато трябва да се обърне браздата на обратно“, разказва с умиление възрастният мъж.

 За съседите си Стоичко е непресъхващ извор на спомени, но и живата история на квартала.


Дядо Стоичко е един изключително приятен, много начетен, интелигентен, интересува се от различни неща, целият квартал го познава, особено за годините си аз лично смятам, че е една изключителна интересна личност, която заслужава човек да познава“, казва Даниела Димитрова.

Дядо Стоичко вярва, че съкровищата му ще се предават на поколенията от двамата му сина, а междувременно с охота посреща гости – стар звънец известява пристигането им.

Чуйте историята на дядо Стоичко.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Жанет Радева

Шумен - градът първенец

Шумен днес чества своя ден, 25 години след като с решение на Общинския съвет 11 май беше определен за празника на града. Историческите аргументи точно този ден да бъде празникът на Шумен са категорични от години.  Тук през 1813 г. е било първото документирано светско честване на паметта и делото на светите братя Кирил и Методий. Събитието е..

публикувано на 11.05.25 в 15:29
Калин Николаев и Марио Владимиров

100 дни към Паметника

В компанията на двайсетина души шуменецът Марио Владимиров днес изкачи за стотен път стъпалата към мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Марио отправи покана в  социалните мрежи към своите приятели и последователи да преодолеят с него 1300 стъпала в обедните часове на 10 май. Стъпалата ги отведоха до погълнатия в мъгла монумент на..

публикувано на 10.05.25 в 15:21

Шуменски отбор на международен форум по роботика

Отборът „Power Vortex“ от Средното училище „Панайот Волов“ в Шумен представиха България на международната надпревара по роботика в Гърция. Шуменските ученици спечелиха голямата награда на Националния фестивал по роботика „Lego League Challenge“, който се проведе в Бургас миналия месец и това им осигури участие на международния форум. Отборът на..

публикувано на 10.05.25 в 10:51

Бал, бюджет и бъдеще

Колко струва да си абитуриент през тази година? На този въпрос вече отговориха хиляди родители, а децата им са на крачки от това да прекрачат прага на зрелостта и да поемат по нов път в живота си. За момичетата тази последна стъпка е свързана с приготовления и вълнения, но и с притеснение и финансова тежест - рокля, грим, обувки, прическа и още..

публикувано на 10.05.25 в 08:00

Седмица на модата в Русе

Русе е столица на модата днес и утре - 9 и 10 май. Крайдунавският град е домакин на Ruse Fashion Week - Седмица на модата. Домът на културата ще се преобрази в бляскав моден подиум, а в дефилетата в две последователни вечери участват утвърдени дизайнери и водещи брандове.  Събитие в този мащаб се провежда за първи път в Русе, казва..

публикувано на 09.05.25 в 15:48

Езикът е сила

„Всеки език е богатство. Английският език е необходимост, немският е плюс.“ Това заяви в интервю за Радио Шумен председателят на Дружеството на преподавателите по немски език в България Пламен Цветков преди откриването на 33-тата Национална конференция на Дружеството на преподавателите по немски език. „Има мода при изучаването на чужди езици,..

публикувано на 09.05.25 в 11:19

Какво празнуваме днес?

Днес е 9 май – Денят на Европа. На този ден ден преди 75 години френският министър на външните работи Робер Шуман произнася своята прочута декларация, с която предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана, която на практика прави невъзможна нова голяма война на Стария континент, и в крайна сметка се превръща в това, което днес..

публикувано на 09.05.25 в 09:42