Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легендата Маркос Хераклис

4
Снимка: Радио Шумен

Една от съвременните шуменски легенди несъмнено е Маркос Хераклис.

Гъркът, роден в столицата на Кипър Никозия, идва у нас в самото начало на демократичните промени.

През 1990 г. младият мъж пристига тук заради търговията с дървен материал, която извършва баща му.

Тази първа среща със страната ни е съдбовна и Маркос остава завинаги тук, за да прави бизнес и да му се роди син.

За живота на гърка през последните 30 години, може да се напише сценарий за филм.

Въпреки перипетиите, въпреки проблемите със закона, въпреки неколкократно започване от нулата, Маркос Хераклис обича България и не може да си тръгне от любимия Шумен.

Там, където през 90-те години на миналия век прави и първото си заведение – култовата таверна в късносредновековната сграда на Безистена.

Чуйте историята на Маркус Хераклис, която той разказа пред Миглена Стефанова в проекта „Новите нашенци“.

Интервюто с гърка Маркос Хераклис е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.

Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наследници на динозаврите

Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..

публикувано на 03.02.25 в 14:55

Обмислят задължителна матура по математика

Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..

публикувано на 03.02.25 в 13:46

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28