Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Североизтокът - богат, беден

Снимка: архив

Почти двойна е разликата в заплатите между областите в страната. В София средната заплата през третото тримесечие на 2023 г. доближава 2700 лв., докато възнагражденията във Силистра са около 1300 лв. на месец. Това показват данните от новото изследване на регионалните профили на развитие, които се изготвят вече 10 години от Института за пазарна икономика. Областите с най-висок ръст на годишна база са по-скоро със средно заплащане. Такава област е Русе, където средната заплата има годишен ръст от 16%. Като цяло обаче в България се наблюдава възстановяване на регионалните пазари на труда през 2022 г., които се подобряват с бързи темпове след шока по време на пандемията.

От гледна точка на разширяването на заетостта делът на хората с основно и по-ниско образование често е по-важен, тъй като работните места, подходящи за тях, стават все по-малко Свиването в Търговище е с 30%. Това от своя страна означава, че подобряването на образованието и уменията, а често и на грамотността е сред основните предизвикателства за по-нататъшното икономическо развитие.

Областите с най-слаби резултати се приближават все по-близо до среден 3,00, като в Шумен средната оценка спада до среден 3,43, а в Разград – до добър 3,50.

Още особености на регионалното развитие в Североизтока от интервюто на Здравка Русева с икономиста Адриан Николов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каолиновско пред воден режим

Продължава проблемът с безводието в каолиновското село Тъкач. В средата на месеца жители сигнализираха до Радио Шумен, че за поредна година страдат от липсата на вода през летните месеци. Това е причината в селото вече почти да не се отглеждат животни.  След като наш екип беше в Тъкач преди две седмици, водата в чешмите потече, но само за няколко..

публикувано на 26.06.24 в 13:39

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23
Община Търговище

Изграждат Индустриален парк

Индустриален парк ще бъде изграден в Търговище. Градът е сред десетте областни центъра в България, които Министерството на иновациите и растежа одобри за финансиране. Проектът е на обща стойност над 34 млн.лв.  Очакванията са в града да бъдат привлечени иновативни производства и те да дадат перспектива на жителите му в следващите 10-20 години, заяви..

публикувано на 25.06.24 в 08:27

За чувашите с любов

Неля Атанасова живее над 35 години в Шумен. Във вените и тече кръвта на Волжките българи, родният и град е в далечен Урал, живяла е и в Одеса, където среща любовта. Преди да чуете историята на поредния герой в рубриката „Новите нашенци“, да припомним, че преки потомци на волжките българи са чувашите, които до смъртта на хан..

публикувано на 24.06.24 в 17:39
Шуменски университет

Университетът запазва таксите

Семестриалните такси за студентите в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ няма да бъдат увеличавани за новата академична година. Това заяви доц. Константин Константинов, зам-ректор по учебната и кандидатстудентската дейност. Така висшето училище остава с едни от най-ниските такси в страната.  Днес започна кандидатстудентската кампания..

публикувано на 24.06.24 в 14:26

Боклукчийката, която върна 19 300 лв.

Виждали ли сте чанта, натъпкана с пари и ако случайно намерите на улицата чужда, пълна с банкноти, ще я върнете ли? 50-годишната Джеврие Мехмед попаднала точно на такава рядка находка, докато изпълнявала работните си задължения да чисти смет в Разград. Изплашила се при вида на парите и без да се замисля, веднага занесла непривично тежката..

публикувано на 24.06.24 в 11:45