„Предизвикателството „рядко заболяване“ е тема на семинар, който се провежда днес в Шумен. Целта е лекарите по-лесно да разпознават редките болести, а в обществото да има повече разбиране и подкрепа към пациентите“, каза Владимир Томов - председател на Националния алианс на хората с редки болести.
Около 5 процента от хората по света страдат от редки заболявания. Най-трудна е диагнозата. В повечето случаи няма пълно излекуване, а поддържаща доживотна терапия.
В България има програма по редки болести. Идеята е пациентите да бъдат вписани в регистър и в населените места да има точки, където може да се получи повече информация. В Шумен такава точка има в ДКЦ-1, поясни Томов.
„Целта на съвременното лечение е България да бъде включена в европейската мрежа, чрез която лекари - специалисти по редки болести, да лекуват пациентите в населеното място, където те живеят. Бюджетът за редки болести за 2024 година е малък в сравнение с развитите европейски държави. Необходими са не само лекарства, но и средства за рехабилитация, социална адаптация и психологическа помощ на пациентите, техните близки и подкрепящата работна среда“, коментира още той.
Семинарът, който се провежда в залата на Комплексния онкологичен център в Шумен, е насочен към лекари, към студенти и преподаватели от шуменския филиал на Медицински я университет във Варна. Поздравителен адрес към участниците във форума отправи управителят на КОЦ- Шумен д-р Свилен Арнаудов. Присъстващите бяха поздравени и от заместник-кмета по социална политика и здравеопазване на Шумен Светослава Хайнова.
За редките болести Мина Денева разговаря с Владимир Томов - председател на Националния алианс на хората с редки болести.
Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..
Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...