Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

PISA на фокус

Снимка: Pixabay

Половината от българските ученици са показали ниски резултати в изследване на PISA, проведено през 2022 г. PISA е Програма за международно оценяване на учениците. Тя е разработена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през 90-те години на миналия век като периодично международно стандартизирано оценяване на 15-годишните ученици.

В последното изследване българските ученици са показали резултати, по-ниски от средните за страните, които участват в изследването. Налага се изводът, че близо половината от 15-годишните българчета нямат умения за логическо мислене и за решаване на ежедневни проблеми и не могат да четат с разбиране.

Защо изследването на PISA е важно за българското образование и какво следва да се промени в българското училище? Тези и още въпроси задава Росица Арабаджиева на Мирена Петрова, бивш учител по български език и литература, а сега старши специалист „Стратегически партньорства“ в „Заедно в час“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли да се предпазим от диабет?

Над 15,9 процента са българите, при които е открит диабет. Това съобщи   ендокринологът д-р Цветелина Александрова от Университетската болница „Медика Русе“. Има още три дати за безплатни профилактични прегледи -   20, 26 и 27 ноември 2024 г. в сградата на университетската болница с адрес: гр. Русе, ул. „Рига“ № 35. Желаещите да се..

публикувано на 15.11.24 в 08:46

За облика на Тутракан

Тенденцията на община Тутракан е да продължи с облагородяване на града и на общината. Това каза  кметът д-р Димитър Стефанов в края на  първата година от четвъртия си мандат. За  големите инфраструктурните и социалните проекти - рехабилитация на уличната мрежа  в града и селата,  енергийното обновяване на жилищни и обществени сгради, за..

публикувано на 15.11.24 в 08:36

Грижа за най-малките

Неотдавна в детска ясла ,,Звездици“ в Разград бе открита млечна кухня, която освен децата в яслата, изхранва и деца от целия град, като им доставя храната до дома. Сега в същата ясла има вече и солна стая. ,,Това е една превенция срещу простудните заболявания и профилактика по много приятен начин за малките деца“, каза за Радио Шумен..

публикувано на 14.11.24 в 09:26

Живият паметник на Шумен

Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци.  Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада..

публикувано на 14.11.24 в 08:39

Тайната на хубавото кисело зеле

Нищо сигурно не вижда българинът в преодоляването на политическата криза, затова пък сигурност на прага на зимата му дава приготвената зимнина. Въпреки, че цените не паднаха съществено и тази есен, това не спря ентусиазма му. Заедно с туршията и киселите краставички, киселото зеле е класическа българска зимнина. Малцина обаче имаха късмет да..

публикувано на 13.11.24 в 15:25

Девет дни без вода, няма да платим

Водни неволи, но още по-големи от тези на шуменци, сполетяха жителите на селата Белокопитово, Панайот Волов и квартал „Макак“ покрай присъединяването на   новия довеждащ водопровод. Там девети ден са без вода.  Дошла веднъж за 5 часа, но кална. Към момента надеждите са тази вечер водата да дойде във всички къщи, каза за Радио Шумен кметицата на..

публикувано на 13.11.24 в 13:35

Играта в образованието

Новите технологии вече са част от живота ни и е трудно да си представим ежедневието без тях. Компютрите навлязоха и в образователната система. И въпреки, че педагозите са категорични, че играта е най-добрият начин децата да учат, компютърните игри все още не са включени официално в образователния процес. За преодоляването на този пропуск..

публикувано на 13.11.24 в 11:28