Йордан Ефтимов е тазгодишният носител на Националната награда за лирика "Иван Пейчев". Тя ще му бъде връчена на церемония в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен след кратка церемония пред барелефа на Иван Пейчев. Доц. Ефтимов получава 3000 лв. и плакет „Ангелско перо“, изработен от скулптора Валерий Желязков. Наградата е присъдена на Йордан Ефтимов за стихосбирката му "Преди да измият кръвта", излязла от печат през 2022 г.
Йордан Ефтимов е български поет, литературовед и литературен критик, водещ на предавания за литература, доцент в Нов български университет. Роден е в Разград на 23.01 1971 г. Автор е на книгите „Метафизика на метафизиките“, „Единадесет индиански приказки“, „Африка/Числа“, „Опера нигра“, „Жена ми винаги казва“, „Сърцето не е създател“, „Доказани теории, окончателни експерименти“, „Преди да измият кръвта“. От 1993 г. с прекъсвания е редактор на „Литературен вестник“. Член е на редакционната колегия на списание „Език и литература“. Автор е на научнопопулярните книги „Антична литература“ и „Модернизъм“, както и на монографиите „Опроверганата добродетел: Опити върху Цветан Марангозов“ и „Двойното дъно на класиката“. Редактор е на „Увод в литературната теория“ на Тери Игълтън и на сборника „Литературни култури и социални митове“.
Председател на журито, присъдило наградата, е проф. Евдокия Борисова от Шуменския университет, която е и председател на Дружеството на писателите в Шумен. В журито са още критикът Митко Новков, поетесата Мирела Иванова, поетите Антонин Горчев и Тони Теллалов, доц. Юрий Проданов, доц. Надежда Цочева, проф. Добрин Добрев и Красимира Димитрова - представител на община Шумен. В конкурса за лирика тази година са участвали над 70 поети от цялата страна, сред тях са Едвин Сугарев, Палми Ранчев, Георги Гаврилов, Светозар Петров, Кръстьо Раленков, Валентин Дишев, Нинко Кирилов, Веселина Ангелова, Анита Златкова, Маламир Николов и др.
Организатори на Националната награда за лирика на името на Иван Пейчев за поредна година са Сдружението на българските писатели, Дружеството на писателите в Шумен, Община Шумен и др. Наградата се връчва през 2 години, от 2005 г. насам. Сред носителите й са Богдан Тетовски, Роза Боянова, Валери Станков, Кирил Гончев и Гриша Трифонов, Борислав Геронтиев, Антонин Горчев, Петър Чухов, Кристин Димитрова, Тони Теллалов.
Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар ще направи световната си премиера в САЩ. Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта. “Atlanta Micro Short Film Festival” ще се..
Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден. Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..
Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави. Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..
Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“. Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..