Проф. Малчо Малчев - един от доайените на алпинизма и състезателното катерене у нас чества днес своята 80 годишнина.
Преподавателят в Шуменския университет е доктор на педагогическите науки. Завършва първото си висше образование във Висшия институт за физическа култура в София, специалност „Туризъм, алпинизъм и ориентиране”, а второто във Великотърновския университет. Там учи „Културно-историческо наследство/Културен туризъм.
Съществен е приносът на проф. Малчев в развитието на детско-юношеското състезателно катерене. Той създава и две национални системи за подготовка по състезателно катерене и алпинизъм.
Проф. Малчо Малчев е „Заслужил майстор на спорта по алпинизъм” и „Заслужил треньор по алпинизъм”. Дългогодишен член на Бюрото на Българска федерация по алпинизъм и треньор на национални отбори по алпинизъм и състезателно катерене.
Участва в съставите и ръководи няколко експедиции в Кавказ, Памир, Хиндукуш, Монголия и др. Има осъществени над 200 изкачвания в нашите и чужди планини от различни категории на трудност.
Проф. Малчо Малчев е единственият българин, който има най-много изкачвания на първенеца на Европа връх Елбрус.
Цели 7 пъти е минавал разстоянието от 5,642 метра.
Шуменският университет ще почете проф. Малчо Малчев с поздравителен адрес и юбилеен плакет "50 години заедно пишем историята".
Признанието е и заради усилията, които именитият преподавател полага и, който все още раздава от своите знания и опит на студентите.
Чуйте интервюто на Миглена Стефанова с проф. Малчо Малчев навръх рождения му ден.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..