Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творения с душа

57 са регистрираните у нас занаяти, но по-малко от половината от тях се практикуват. В емблематичен за Шумен в миналото занаят като медникарството няма нито един регистриран майстор.

С промяна в закона  през 2011 година броят на занаятите е намален от 129 на 57. Тогава отпадат от списъка готвачи, мелничари, строители. В същото време у нас днес има занаяти, които бавно умират, въпреки търсенето на техни изделия. Като бъчварството, въпреки развитието на винопроизводството. Почти няма и сарачи, въпреки актуалността на конния спорт.

Сред занаятчиите със свидетелство за майстор или калфа към Регионалната занаятчийска камара в Шумен най-голям е интересът към народно-художествените занаяти.

Радостната вест е, че все повече млади хора се явяват на изпитите за майсторско свидетелство. Тъжната, че днес у нас не можеш да разчиташ на занаята като основен доход, а пазар за изделията най-често се търси в интернет.

Албена Стоянова - председател на Регионалната занаятчийска камара в Шумен разказва в кои занаяти майсторите са останали единици, кои ги губим безвъзвратно и как се справят занаятчиите с конкуренцията на вноса и имитациите. Разговор на Христина Димитрова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
От ляво на дясно: Моника Карагенова, Анна Ниазиева и Ива Георгиева

Ани, която покори Португалия

Само на 10 години, Ани Ниазиева от Шумен спечели две награди Гранд при за около седмица.  Между 8 и 13 юли в живописното португалско градче Гувейра, се проведе 10-тото юбилейно издание на международния музикален конкурс INTERNATIONAL SONG FESTIVAL OF SERRA DA ESTRELA. В престижния форум талантът си доказаха три  деца - Никол Панайотова (8г)  и Дариа..

публикувано на 19.07.25 в 11:47

Личният стил - ключ към успеха

Да се харесаш, да си различен, да направиш добро впечатление. Това са трите пункта, на които се основава личният ни стил.  Без съмнение, поговорката „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ е с собена актуалност днес, знаейки ефекта на първото впечатление при срещи с непознати, постъпване на работа, важни разговори, лични контакти и т.н..

публикувано на 19.07.25 в 10:38

Поклон, Апостоле!

"Левски е в нас, безкраен като времето, превърнал се в мяра, еталон. Героизмът и безпрекословната му любов към родината вдъхновяват до днес“. Тези думи прозвучаха  в Шумен на честването по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Пред паметника му в центъра на Шумен венци и цветя поднесоха граждани, представители на..

публикувано на 18.07.25 в 12:36

Децата знаят най-добре

Предстои ви среща с малчугани от 3 до 6-годишна възраст от Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен.  В сезона на летните отпуски си говорим с тях за отпуск и ваканция. Научаваме какво правят родителите им, когато почиват и как се забавляват заедно с тях по време на почивките си.  Предлагаме ви няколко забавни и полезни минутки с малките. Чуйте репортажа..

публикувано на 18.07.25 в 08:31

Животните в горещините

По време на жегите през лятото, освен хората, страдат и животните. Този път ще погледнем към животните, които живеят в зоопарковете. И тъй като от година в шуменския зоопарк има повече обитатели от обикновено, наш екип беше там, за да види как се справят те в часовете с най-високи температури през горещите дни.  Чуйте репортаж на Жулиета..

публикувано на 18.07.25 в 08:21
Светлин Тачев

Протестите - исторически шанс за ПП-ДБ

„Управляващите дадоха исторически шанс на ПП-ДБ да си сменят наратива от изток-запад, свързан с еврото, на наратива статукво-промяна“ , каза политологът от агенция „Мяра“ Светлин Тачев.   Според Тачев, ПП-ДБ бяха в патова ситуация, защото трябваше да критикуват правителството като опозиция, но от друга страна го подкрепяха във връзка с влизането в..

публикувано на 17.07.25 в 14:02

Дарителят на българщина

От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който  е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..

публикувано на 17.07.25 в 08:38