Лист с ново ограничаване на достъпа на журналисти до сградата на общинската администрация в Русе предизвика недоволството на гилдията в града. Докъде стигат правомощията на който и да е отдел за връзки с обществеността?
"Всеки журналист, който прекрачи произволен вход на общината, се пита кой е, защо идва и се звъни на 745, преди да се пусне да влезе!
Ако на 745 не вдига никой, моля да се звъни индивидуално на Иван, Биляна или Пепи. Само след установяване на контакт с някой от ПР отдел, журналистът се пуска. Не се позволява също заснемане на репортажи пред/във фоайетата без знанието на ПР отдела".
Това е новото разпореждане, с което общинската администрация в Русе не просто барикадира сградата, а и изисква отговори на екзистенциални въпроси от журналистите.
Първите колеги се опариха още днес. Като оператора на "Русе медия" Емил Димитров.
"Казаха ми, че има вече заповед да не се допускат вътре журналисти. Не ми показа заповедта. Казах, че отивам на сесия. Започнаха да звънят телефони, никой не им вдига, не могат да се свържат по указанията. Накрая ми каза, че поне е опитал да спази заповедта и ме пусна да вляза. Лично обаче ми обясни, че не могат да ме пуснат на сесията, защото съм журналист и има нова заповед".
Понеже колегата Димитров знаел кой е и какво търси в общинската сграда, пък и от охраната направили опит да се свържат с "могъщия" ПР отдел, все пак влязъл, за да снима с камерата си заседанието на съветниците.
По подобен начин се развила ситуацията с други представители на медиите. Румен Николаев от акцент.бг коментира:
"Аз съм изумен. От 30 години съм журналист и за първи път ми се случва някой да ми ограничава по толкова елементарен начин правото да вляза в институция, където имам служебни ангажименти!. Защо се случва? Можете да питате ръководителя на Пресцентъра на Община Русе - Иман Стефанов се казва".
В мига, в който стана публично известно това ограничение за журналисти, общински съветници също реагираха.
"Общината е на нас, гражданите, не на кмета и на общинската администрация. Журналистите са посредници между местната и държавната власт и гражданите. Какво значи да забраниш достъпа до Общината на журналисти? Това е абсурд!", каза Алисе Муртезова от ГЕРБ.
Владо Владов от ВМРО коментира:
"Това противоречи на прозрачната стъклена Община".
Ръководителят на ПР отдела Иван Стефанов не пожела да говори пред микрофон, но написа обяснение. Според него разпореждането било за "вътрешно ползване" и "превантивна мярка" срещу граждани, които се представяли за журналисти.
Звучи абсурдно, но каквото и да си помислиш за оправдание на случката, ще е нелепо. Още повече, че в същата сграда се намират редица държавни служби и Областната управа, за която такава заповед все още не е въведена, но пък имаше една областна управителка по царско време, която постави камери и електронна блокировка на целия етаж. Не записа името си в историята с добро, но това няма значение.
Става ясно, че журналистическите карти не важат за кметската сграда. Всеки разговор с когото и да е от администрацията, трябва да се съгласува с ПР отдела. Той определя може или не може да влезеш, темата, събеседника - всичко.
Интересното в случая е, че нито секретарят на общината Димитър Генков, нито кметът Пенчо Милков са били уведомени за този нов пропускателен режим за журналисти в Русе.
А нали по закон всички държавни органи, дори полицията, са длъжни да оказват съдействие на журналистите при извършването на тяхната дейност. Това, че министерства, кметства, дори парламентът ограничават журналистите, е симптом за болест. Обществена, опасна болест, която без реакция ще превземе най-ценното - свободата ни. Управниците така и не разбраха, че журналистите сме лошите кучета на демокрацията, че без нас утре други ще се самозабравят.
Иначе прозрачното управление е един от поводите за гордост на кмета и екипа му.
Кампания за финансиране на ремонт на храма „Свети Архангел Михаил“ в русенския квартал „Долапите“ инициират жителите му. Църквата е изградена през 1907 година. Светла Кърчева, която живее в района, организира кампания в социалните мрежи за събиране на средства на храма. Открита е сметка за осигуряване на финансиране за необходимия ремонт на..
19-годишен младеж от Русе беше заловен с 372 флакона с райски газ. Това съобщи регионалният говорител на МВР Даниела Малчева. Оказало се, че той разполагал с общо 62 кашона, всеки от които с по шест флакона с райски газ. Младият русенец предал доброволно количествата на полицията. За случая е сезирана Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в..
Пълноправното ни приемане в Шенген е достижение и няма да допуснем да се сложи „лъжица катран“ във всичко това, с което се сдобихме с толкова много усилия, положени през годините. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев, който днес посети Дунав мост при Русе във връзка с организацията на трафика на леки и товарни автомобили през границата...
Над 230 деца преминаха очен скрининг през 2024 г. в Университетска болница „Канев“. Специализанти по очни болести в отделението на болницата прегледаха деца от различни населени места в общините Тутракан и Главиница. Сред установените отклонения при прегледаните деца са намаление на зрителната острота, далекогледство, късогледство, астигматизъм...
Кампанията на Общинската фондация „Русе – град на свободния дух“ за приемане на проектни предложения за 2025 г. ще продължи до 31 януари. Фондацията отново ще работи активно в две основни направления: подпомагане на лица с изявени дарби и организиране и подкрепа на местни инициативи. Чрез фонд „Лицата на Русе“ фондацията помага на..
Изградената от българска страна онлайн система за плащане на таксата за преминаване през Дунав мост при Русе от водачите на леките автомобили дава възможност за по-бързо преминаване през съоръжението. Това заяви областният управител Драгомир Драганов на среща с държавните институции и местната власт. Проверка на място е установила, че средно около..
Министър-председателят Димитър Главчев ще посети Дунав мост в Русе утре - 10 януари, от 11:00 ч. Това съобщиха от администрацията на Министерския съвет. Целта на посещението е да се направи проверка на организацията на трафика на леки и товарни автомобили, след като България стана част от сухопътното Шенгенско пространство. В рамките на..