Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две изложби за Освобождението

Снимка: РИМ-Разград

Две изложби за българското показва тази вечер Регионалният исторически музей в Разград. И двете са посветени на 146-та годишнина от Освобождението на града от османска власт. 

Първата експозиция представя авторската изложба на майстора везбар Детелина Дачева, озаглавена „Българските носии и техните съвременни варианти“.

Втората е от колекцията на Регионалния исторически музей в Русе, наречена „Пафтите – вселена от знаци“.

Детелина Дачева се занимава от години с везба на български шевици и прави възстановки на стари и изгубени носии, които днес са намерили дом не само в България, но и в чужбина. 

За изложбата в Разград тя е подготвила 10 носии от Видинско, Ломско, Плевенско, и няколко от шопския край. Всички те са възстановки на костюми от края на 18 век.

Майсторката показва носиите с манофил, в които всичко е бродерия, няма готови елементи, които да довършат украсата. 

„Звездата“ в експозицията е невестинската риза, възстановена по снимки, които са изпратени от музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, където се съхранява оригинала, вероятно ушит между 1830-1860 година. 

Изложбата с възстановените народни носии на майсторката по везба Детелина Дачева ще остане в разградския музей до 20 февруари. 

Експозицията от фонда на русенския музей, която разкрива символиката на българските пафти, ще може да се разгледа до края на март. 

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Детелина Дачева.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Послания от историята в изложба

Даниела Тодорова и Тодор Тодоров представят своята изложба „България. Иновации и традиции“ днес - 12 ноември, от 17:30 ч. в ХГ „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Експозицията ще остане в залата на галерията до 10 декември. Събитието в Шумен ще бъде премиера за България, след като изложбата гостува успешно в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския..

публикувано на 12.11.24 в 08:53

Семейна седмица в кукления театър

Тази седмица кукленият театър в Русе кани всички почитатели на театралното изкуство да се потопят в магията на две специални събития – комедията за възрастни „Чехов търси талант“ и любимата класическа приказка „Пинокио“ като част от инициативата Нощ на театрите. В четвъртък, 14 ноември, от 19:00 часа театърът ще представи комедийния спектакъл..

публикувано на 12.11.24 в 08:39

Седмица на китайската култура

От днес до 16 ноември в Търговище се провежда Седмица на китайската култура, организирана от Сдружение „Приятели на Китай“. Инициативата е традиционна, посветена на приятелството , на културните и просветни контакти с източната страна, но тази година има още един ярък повод за богатата едноседмична програма. На 3 октомври 2024 г. се..

публикувано на 11.11.24 в 11:25

Силвия от "златния клас"

Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър.  Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..

публикувано на 08.11.24 в 10:00

Режисьорски дебют за Лафазанов

„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева.  В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..

публикувано на 07.11.24 в 11:45

Честваме първата оперета у нас

Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Регионален исторически музей Русе

Известия на музея

Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово.  На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..

публикувано на 07.11.24 в 10:08