Солна стая изграждат в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“. Сухият солен аерозол, който предлага помещението, има силно противовъзпалителни и дезинфекционни свойства, а лечението чрез този метод се нарича халотерапия. Това е идеален начин за долекуване и профилактика на респираторни, кожни и неврологични състояния, каза за Радио Шумен медицинската сестра в учебното заведение Румяна Иванова.
Освен, че има антибактериални и противовъзпалителни свойства, солта балансира хормоналната активност в тялото, прочиства дихателната система и подобрява дишането. Халотерапията е подходяща за лечение на астма, бронхит, пневмонии, синузити, хъркане и др. Престоят в солна стая е подходящ и за справяне с козметични проблеми на кожата, като акне, екземи, псориазис, дерматити и др. Халотерапията благоприятства и обменните процеси в организма, намалява стреса и напрежението в мускулите, релаксира цялото тяло, увеличава жизнената енергия.
По думите на медицинската сестра Румяна Иванова, солната стая ще бъде особено полезна както за осемте деца с хронични заболявания и за 14-те ученици с алергии, така и за всички възпитаници на училище „Трайко Симеонов“.
Това е и една от основните причини ръководството на учебното заведение да започне изграждането на такова помещение.
Повече подробности от логопеда Деница Колева, която е част от екипа за подкрепа на личностното развитие в шуменското училище. С нея разговаря Росица Арабаджиева.
Очакванията са до края на месеца солната стая да бъде готова, след което екипът за подкрепа на личностното развитие в шуменското училище „Трайко Симеонов“ ще изготви график за ползването на помещението като профилактика. Според медицинската сестра в учебното заведение, най-добрият сезон за ползване на стаята е зимата.
На 4 ноември квартет "Абагар" отбелязва 18 години от създаването си. Фолклорната формация започва своя творчески път в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където ги събира преподавателят и диригенг Сашка Ченкова. До момента те са участвали в множество български и международни проекти. Концертирали са в почти..
В месеца, посветен на мъжкото здраве Мовембър се включват за десета поредна година лечебни заведения „Медика“- Русе. Профилактичните кампании са насочени към физическото и менталното здраве на мъжете, поясни началникът на отделението по урология д-р Румен Котов. Скринингови урологични прегледи за мъже над 45 години и промоционални пакети..
Шуменското село Градище за осми път събира ценителите на гюзлемето. Поканата е за неделния ден от 11 часа. Местни майсторки на гюзлемите – точени, печени и после опържени банички със сирене, ще покажат всичките си тънкости как ги правят пред публиката. Ще може да гледате и да опитате. Ще може и да се повеселите, защото на сцената пред..
Миналата неделя, докато едни правеха избори, други сготвиха вкусни домашни гозби за стотици софиянци. Точно пред НДК се проведе Занаятчийски базар, на който майстори готвачи бяха наши добри познайници – семейство Михаил и Калина Михайлови от тутраканското село Шуменци. Те гостуваха на събитието по покана на "Фестивалите на България". Менюто,..
С общоградско тържество пред паметника на възрожденския дарител и общественик Нанчо Попович днес в Шумен беше отбелязан 1 ноември – Ден на народните будители. Граждани, читалищни и просветни дейци, ученици, представители на държавната и на местната власт изразиха своята признателност към делото на просветителите, книжовниците, революционерите и..
Българското минало изобилства от просветители, духовници, книжовници, общественици и борци за свобода. Слава Богу, историята ни е съхранила имената на тези живели, работили и загубили живота си не за лични материални блага, а в името на родината. Светли имена и личности, чийто пример дори и в най-трудните и безперспективни времена ни е вдъхвал..
Черен път и засилен трафик по него тормозят жители на шуменското село Илия Блъсково. Камионите вдигат пушилка, тъй като каменната фракция вече е станала на прах. Зиме и лете по черния път преминават десетки камиони и около тях се вихри пушилка. Макар и да се движат с ниска скорост, пушекът се вдига на високо, а кълбата от бял прах се стелят..