Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за радиото

Снимка: Личен архив

Музиката е гръбнакът на всяка радиопрограма. Всички изследователи изтъкват, че 80% от цялата програма е музика. Японците са установили, че човешкото съзнание активно слуша и възприема в рамките на 3 до 5 минути, след което то пропуска много детайли.

Това разказа пред Радио Шумен докторът по музикознание Антоанета Радославова, която днес държи ключа към историята на радиото у нас.

Тя е уредник на Музея на радиото в България, който носи името на проф. Веселин Димитров и се намира в сградата на Факултета по журналистика на Софийския университет.

Прекрасно място, което ако посетите, ще може да се докоснете до уникални експонати. Д-р Радославова с часове може да разказва за все още работещи десетилетни грамофони и радиоприемници, за първите въгленови микрофони от 1930 г., служили на „Родно радио“.

Готова е и да раздава опита си, защото има дълъг стаж на музикален редактор, на отговорен редактор в системата на БНР, на университетски преподавател.

Качественото радио се прави от качествени хора и задължително в екип, казва тя.

Чуйте какво още разказа д-р Радославова за историята на радиото преди и сега пред Цветелина Георгиева.

Може да посетите Музея на радиото в София, в сградата на Факултета по журналистика на ул. "Московска" 49. Той приема ценители безплатно всеки вторник и петък от 14:00 до 19:00 часа и всяка сряда и събота от 10:00 до 15:00 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бяла пролет

Снеговалежът на днешния 7 април не е толкова типичен, но не е и невероятен. И все пак това е един закъснял сняг. Това каза за Радио Шумен Венета Тодорова, ръководител на сектор „Прогнози“ във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. През 90-те години на миналия век също сме имали априлска снежна покривка. Особено в..

публикувано на 07.04.25 в 15:01

Предизвикателство са кадрите в болниците

Нито едно здравно заведение в страната не може да се похвали, че няма проблем с кадрите.  «Тази година, както вероятно и следващите няколко, ще крият огромни предизвикателства пред нас, основно свързани с човешкия ни ресурс», каза на днешния празник на здравните работници д-р Богомил Бойчев, управител на МБАЛ Тутракан. А недостигът на медицински..

публикувано на 07.04.25 в 12:51

Пациенти с цветя

В Световния ден на здравето по коридорите на шуменската поликлиника има доста пациенти. Тези с цветя обаче са единици.  С един благодарен пациент Мина Денева се озова в кабинета на д-р Донка Савова - общопрактикуващ лекар със специалност „Вътрешни болести“. Д-р Савова е лекар от 1985 г. и не съжалява за избора си на професия и на специалност...

публикувано на 07.04.25 в 12:37

Открий мечтаната професия

5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен.  Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране .  Събитието..

публикувано на 05.04.25 в 11:11

Откриват мотосезона в Разград

С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..

публикувано на 05.04.25 в 10:14

Изпушваме ли парите си?

Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Стигмата на психичната болест

„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..

публикувано на 04.04.25 в 11:58