Планетариум ще бъде изграден в сградата на Астрономическата обсерватория на Шуменския университет (до информационния център на Шуменското плато). Съоръжението трябва да заработи най-късно до средата на годината. Куполът, на който ще се прожектира нощното небе, ще е с диаметър от 4 метра. „Планетариумът ще използва японска 3D технология“, каза за Радио Шумен проф. Драгомир Марчев, ръководител на центъра.
„Имаме обществена поръчка и потенциален изпълнител. Много от децата, които посещават обсерваторията денем, казват „Покажете ни звезди!“. Е, през деня има само една звезда, която можем да им покажем. Това е слънцето. Не им е достатъчно. Те свързват обсерваторията винаги с нощното небе. Няма друга система, която да показва през деня нощното небе, освен планетариумите. Очаквам откриването му да се случи или за празника на Шумен – 11 май, това ще е най-добрият подарък за Шумен, или на 21 май. Тогава е денят на университета“, добави проф. Марчев.
Тази година Астрономическият център на Шуменския университет празнува четвърт век от основаването си. Заради годишнината Съюзът на астрономите в България ще проведе годишната си национална конференция през май в Шумен.
Подробности за годишнината на центъра и за бъдещия планетариум чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с проф. Драгомир Марчев от Шуменския университет.
Пепи Попова-Добрева е лесовъд по професия, част от екипа на ДГС-Омуртаг. След 20 години, посветени на гората и природата, дошло време те да оживеят и в картините ѝ. Въпреки че рисува само от 5 месеца, е толкова запалена с четката, че преди дни подредила своя самостоятелна изложба. Творбите, пълни с гори, цветя и много емоции, са изложени в..
Всеки път, когато търговец умишлено премълчава страната на произход на даден артикул, създава стоки-реплики на оригинали или прикрива някои съставки в продукта, той не само погазва правни норми, но и създава предпоставки за заблуда на потребителите. Това може не само да накърни икономическите интереси на хората, но и да изложи на риск живота и..
В рубриката „Бялата лястовица“ ви срещаме с Добромир Удрев, който е председател на спортния клуб за хора с увреждания „Доростол 2011“ - Силистра. В спорта всеки един може да намери мотивация да живее активно и здравослно, а когато страдаш от различни заболявания и физически дефицити, спортът е и начин да превъзмогнеш себе си и да докажеш, че..
Обучение на хора, които имат желание да помагат в борбата с горски пожари, но не са доброволци, организират от Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Шумен. Курсът за така наречените „спонтанни доброволци“ ще е за действията, които те да предприемат при гасене на горски пожари. „В практиката на службата има..
Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно. Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..
Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..
Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..