Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата в мрежата

Снимка: Pixabay

Проучване на Държавната агенция за закрила на детето, съвместно с Регионалното управление на образованието в Пловдив и Българската академия за сигурност сочи, че над 61% от анкетираните деца използват социални мрежи повече от 5 пъти на ден. Изследването е проведено сред близо 1000 ученици от VI, VII и VIII клас.

От един до три часа всеки ден прекарват над 70% от учениците в интернет. 31% отделят от 2 до 4 часа, за да са в мрежата. Над 11% признават, че са се чувствали жертва на онлайн тормоз. Психологът Георги Иванов от Държавната агенция за закрила на детето обясни, че би било наивно да се мисли, че децата в днешно време, могат да водят живот без електронни устройства. „Като отговорни родители, трябва да се постараем да контролираме времето, което децата прекарват пред тях. Прекалената употреба на електронни устройства, в зависимост от възрастта, може да бъде както полезна, така и увреждаща за здравето и развитието на детето. Според мен, като психолог, компютърният свят е един неуспешен заместител на реалността и апелирам да прекарваме повече време с децата си“, каза Георги Иванов.

От ДАЗД признават, че дигиталната и медийна грамотност е необходимост не само за децата, но и за възрастните. По данни на Българска академия за сигурност, в сравнение на резултатите от 2022 г. и 2023 г., се наблюдава положителна тенденция за намаляване броя на децата, които са попадали на снимки и видеа с неподходящо за тяхната възраст съдържание. Георги Иванов добави, че анализът показва положителна тенденция и в покачването на доверието на децата за споделяне с техните родители за преживяванията им в онлайн пространството. Той посочи като изключително важна връзката между родител и дете. 

По публикацията работи: Антоний Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симфоничен оркестър на БНР

Симфониците на БНР на протест

Готовност за протестни действия обявиха музикантите от Симфоничния оркестър на БНР. Според тях има заплаха за нормалното функциониране и дори съществуване на музикалните състави в радиото.  Според симфониците, от години условията за труд са неприемливи, липсват инструменти и концертно облекло, а заплащането е обидно ниско - 1260 лева е нетното..

публикувано на 05.06.25 в 08:18

Слънчево и горещо време

Към 6:00 часа температурата на въздуха в Североизточна България е от 16 градуса в Шумен, 18 в Търговище до 20 градуса в Русе, Силистра и Разград. В Шумен атмосферното налягане е 994 хектопаскала. Относителната влажност на въздуха е 95%. Днес ще е предимно слънчево, около и след обяд с временни увеличения на облачността, но валежи са слабо..

публикувано на 05.06.25 в 06:36

Планово без ток

В Шуменска област от 8:00 до 17:00, поради строителни ремонти на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато захранването в района на селата Лятно, Сини вир, Становец, Омарчево, Черноглавци, Изгрев и Осеновец.  От 8:30 до 16:30 без ток ще бъде гр. Каолиново – абонати, електрозахранени от ТП "ТКЗС" и ТП "ДАП", кв. "Боймир", селата..

публикувано на 05.06.25 в 05:55

България влиза в еврозоната

Очаквано, в огласения преди малко конвергентен доклад от Еврокомисията за България се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г., тъй като вече изпълнява всички критерии, в т.ч. и за инфлацията. Усреднената инфлация у нас е била 2.7 на сто, което е под референтната стойност от 2.8 на сто. Така България ще стане 21-ата държава..

публикувано на 04.06.25 в 13:51

В очакване на конвергентните доклади

Конвергентните доклади за готовността на България за въвеждане на еврото от догодина се очакват да бъдат публикувани по-късно през деня. Оценките за изпълнението на номиналните критерии се извършват от Европейската централна банка и от Европейската комисия.  Икономическите критериите са ценова стабилност, устойчиви публични финанси, дългосрочни лихвени..

публикувано на 04.06.25 в 08:22

Планово без ток на 4 юни

Ето къде ще спира днес тока заради профилактика и ремонтни дейности: Област Разград От 8:30 ч. до 17:00 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на Цар Калоян и селата Костанденец и Сваленик. Област Русе За времето от 8:30 ч. до 16:30 ч. ток няма да има в района на Русе – квартал „ ДЗС Русе“, местността..

публикувано на 04.06.25 в 06:54

Денят започва със слънце

Между 15° и 17° бяха температурите в 6:00 ч. тази сутрин в региона. В Шумен са измерени 15°, атмосферното налягане е 991 хектопаскала, а относителната влажност на въздуха – 89%. Днес ще е слънчево, но около и след обяд ще се развива купеста, над Североизточна България и по Северното Черноморие купесто-дъждовна облачност, от която се очаква..

публикувано на 04.06.25 в 06:19