Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спор за меморандум и ротация

Любомир Стефанов
Снимка: Савина Спасова

Най-острата политическа тема и днес е предложеният меморандум от страна на "Продължаваме промяната – Демократична България". Той касае възможността да се договори изборът на членове на регулатори от страна на съуправляващите коалиции.

По темата се изказаха премиерът академик Николай Денков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, вицепремиерът Мария Габриел. Част от коментарите бяха остри, други по-диалогични, но общото е, че на карта като че ли беше поставена възможността за успешна ротация в управлението. 

Още по темата чуйте от интервюто на Антоний Димов с родения в Шумен политолог Любомир Стефанов, главен асистент в Нов български университет.


По публикацията работиха: Антоний Петров, Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактиката е ключова

В Световния месец за борба с рака на гърдата специалистите отново обръщат внимание, че редовните профилактични прегледи са от решаващо значение. „75 процента от новооткритите случаи  на рак на гърдата са в първи и втори стадий, което означава, че са напълно лечими“. Това заяви за Радио Шумен д-р Камен Кожухаров- управител на Комплексния онкологичен..

публикувано на 07.10.25 в 14:56

Нов живот за ненужния текстил

Приблизително 2500 тона годишно се събира ненужен текстил в България. Това са данните на една от рециклиращите организации, които имат контейнери в страната. Всяка година в ЕС се генерират 12.6 млн. тона текстилни отпадъци. Само облеклото и обувките съставляват 5,2 милиона тона, което се равнява на 12 кг. отпадъци на човек годишно. Смята се,..

публикувано на 07.10.25 в 12:57

Технологично събитие в Шумен

Най-голямoтo тexнoлoгичнo cъбитиe ВЕЅТ 2025  предстои в Шумен този петък и събота - на 10 и 11 октомври. Форумът „Бизнес, образование, наука и технологии“ се организира от Шуменския технологичен институт и се провежда от 2018 г. Целта му е да cpeщне  yчeници и cтyдeнти с вoдeщи  ĸoмпaнии и cpeдни и виcши yчeбни зaвeдeния oт peгиoнa. Амбицията на..

публикувано на 06.10.25 в 14:06

Кой е Реставразов?

Какво се случва, когато реставратор на стари радиоприемници решава да върне към живот забравен местен радиоцентър. Създаденото ще надмине очакванията. Това е интригата, която ще се разплете в новия филм на Адриан Ал Жазар - "Реставразов". Снимките са в разгара си на много и интересни локации в Силистра.  Новият филм е предназначен за българския кино..

публикувано на 03.10.25 в 13:06
Проф. Радка Аргирова

Cоvid-19 не е това, което беше

Водещи учени, лекари, журналисти и представители на местните власти дискутираха актуални теми и предизвикателства пред българското здравеопазване по време на 24-ата национална среща, организирана от фондация "Медии, общество, семейство и традиции". Един от лекторите на срещата беше вирусологът проф. Радка Аргирова. Covid-19 не си е отишъл,..

публикувано на 03.10.25 в 12:52
Регионален исторически музей Русе

Нощ на прилепите

29-та Нощ на прилепите в Европа ще отбележи днес Регионалният исторически музей в Русе. Посетителите ще имат възможност да се включат в предвидените работилници от 17:00 часа в Лапидариума на музея.  Ще бъде демонстрирана ехолокация, а игри за ума, „прилепни игри“, занимателни ателиета, арт работилници и презентация ще провокират интереса към..

публикувано на 03.10.25 в 08:53

Празник на професия с мисия

На 2 октомври светът отбелязва Международния ден на социалния педагог - сравнително нов празник, който се чества от 2009 година. Социалният педагог подпомага деца, младежи и възрастни в тяхното социално, емоционално и образователно развитие, особено когато те са в уязвимо положение или изпитват затруднения в адаптацията към средата.  Почасови..

публикувано на 02.10.25 в 11:59