Симфониета - Шумен почита българския композитор Панчо Владигеров (1899-1978) с концерт.
Събитието под надслов „125 години Панчо Владигеров“ ще се състои на 14 март от 18:35 ч. в зала „Проф. Венета Вичева“.
На диригентския подиум застава маестро Славил Димитров. Заедно с оркестъра на Симфониета той ще отведе публиката на музикално пътешествие през колоритното творчество на Владигеров.
Зрителите ще имат честта да бъдат първите, които ще чуят разнообразните песни на композитора под съпровода на симфоничен оркестър. Репертоарът включва народни песни като “Биляна платно белеше”, както и песни към пиесите “Дванайсета нощ” и “Тебеширеният кръг”, които Владигеров пише за Дойчес театър в Берлин.
Като солисти на сцената се присъединяват изтъкнатото сопрано Мила Михова и Виктор Кръстанов /бас/. Заедно те ще вдъхнат живот на Владигеровите песни, умело претворени за глас и оркестър от маестро Димитров. Избрани откъси от “Българска сюита” допълват красотата на вечерта.
Емблематичната Рапсодия “Вардар”, която преди 99 години звучи в престижната зала “Карнеги хол” в Ню Йорк, поставя финал на тържествената вечер в Шумен.
Панчо Владигеров е почитан български композитор с шуменски корени. Има значителен принос към популяризирането на българската музика, като я извежда до сцените на няколко континента.
Основоположник и първомайстор на редица жанрове в българската музика. Въпреки, че кариерата му го отвежда в Берлин и София, през целия си живот Владигеров поддържа силна връзка с Шумен и неговите музиканти.
И още чуйте от интервюто на Миглена Стефанова с маестро Славил Димитров.
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..