Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шумен няма да връща 6 млн. лв.

Община Шумен
Снимка: Община Шумен

Община Шумен няма да връща 6 млн. лв. Това стана ясно след постановено решение на Административният съд в Шумен от 12.03.2024 г. Според съда решението за налагане на финансова корекция е: „вътрешно противоречиво и не притежава ясна разпоредителна част, позволяваща изпълнение на акта. От друга страна, в него са посочени различни суми, за повечето от които не става ясно дали се отказва да бъдат одобрени и платени, или подлежат на възстановяване, което препятства възможността чрез тълкуване да се установи в коя част от акта е обективирана разпоредителната му част, т.е. са посочени конкретните задължения, вменени на адресата.“

„Това е една от най-добрите новини, които през последните седмици сме получавали, не само за община Шумен, но и за жителите на цялата община. Разбира се, все още има възможност за обжалване на това решение пред Върховния административен съд, не можем окончателно да обявим, че решението е в наша полза. Но крайната цел е да си освободим един ресурс, с който да направим Шумен по-привлекателен и по-добър за живеене на нашите съграждани.", каза Христо Христов, кмет на община Шумен.

„Съдът е издал едно обосновано, подробно решение и лично моето мнение е, че при евентуално оспорване в следваща съдебна инстанция, вероятността да бъде отменено е доста малка. Иначе решението, просто казано, означава, че решението, с което е наложена финансовата корекция, която към днешна дата с лихвите надхвърля 6 млн. лв., не произвежда правно действие. Нищожно ще рече, че то не може да доведе до последствията, които са предвидени с него, т.е. да се търсят тези пари от общината“, обясни Генчо Гатев, адвокат на община Шумен.


По публикацията работи: Екип на Радио Шумен


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест срещу войната на пътя

Протест заради липсата на правосъдие и с настояване за оставките на двама лекари от МБАЛ Шумен, организират днес близките на тримата младежи, загинали след катастрофата до Томбул джамия в Шумен. Тежкият инцидент е от 23 декември 2022 година. 24-годишен шофьор на двуместен автомобил с шуменска регистрация се е движел от пл. „Оборище“ по бул. „Симеон..

публикувано на 31.05.25 в 12:40

Първенци по пътна безопасност

Областно състезание по пътна безопасност за ученици се проведе днес в СУ „Трайко Симеонов“ в Шумен. Надпреварата е организирана от Областната дирекция на МВР - Шумен, Регионалното управление на образованието и училището домакин. Целта е учениците да демонстрират знанията си по пътна безопасност и да изградят правилни навици като участници в..

публикувано на 30.05.25 в 13:40

Отново нов заместник-кмет на Шумен

Бейнур Ахмед ще бъде новият заместник-кмет по бюджет и финанси на община Шумен, считано от 1 юни. Това съобщи на пресконференция днес кметът проф. Христо Христов.  По думите му, така ще бъде осигурено мнозинство, за да реализира целите, които си е поставил. Христов заяви още, че нямало политически натиск за вземането на това решение. Кметът отговори на..

публикувано на 30.05.25 в 12:30

Десетки пред съда в подкрепа на шуменка

Делото за екстрадиция на 38-годишната Жана Георгиева от Шумен бе прекратено с решение на Шуменския окръжен съд.   До делото американските съдебни власти не са изпратили оригиналните документи, на основата на които се иска връщане на жената в Съединените американски щати.  Срокът, до който оригиналното дело трябва да пристигне в България , е 16 юли...

публикувано на 30.05.25 в 12:11

Отново пиян зад волана

Задържаха мъж, седнал зад волана след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция. На 29 май около 23:05 часа във Велики Преслав на ул. „Симеон Велики“ е извършена проверка на 47-годишен мъж от Варна, който е управлявал лек автомобил „Ситроен“. С техническо средство е установено, че е шофирал с 1,92 промила.  Водачът е задържан за..

публикувано на 30.05.25 в 12:01

Отпадъците на фокус

Продължава информационната кампания на община Шумен за разделното събиране и нерагламентираното изхвърляне на отпадъци. Вече са проведени срещи в 11 села. Последните бяха в Белокопитово и Панайот Волово.  Разяснителната инициатива започна през март, като тя е насочена към нерегламентираното изхвърляне на смет, както и към контрола и санкциите при..

публикувано на 30.05.25 в 11:55

Жена ранена при катастрофа

Млада жена е пострадала при катастрофа в Хитрино, съобщават от шуменската полиция. Пътният инцидент е станал вчера сутринта на кръстовището на ул. „Бузлуджа“ и ул. „Еделвайс“ в селото. Лек автомобил „Фолксваген“, управляван от 20-годишен мъж,  ударил лек автомобил „БМВ“, управляван от 19-годишен, който се движел по път с предимство.  В МБАЛ - Шумен..

публикувано на 30.05.25 в 11:41