Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Музеят в Исперих и новите технологии

4
Снимка: Исторически музей Исперих

Започнаха дейностите по проекта „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“. В края на миналата година Историческият музей в Исперих спечели финансиране от последната конкурсна сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии на стойност 16.092,10 лв. 

Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранението и опазването на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“. Осигурено е част от предвиденото съвременно допълващо оборудване, включващо различни по размер архивни кутии и папки, разделителна безкиселинна хартия, архивна количка за безопасно пренасяне на фондови единици, професионална прахосмукачка за почистване на книги и документи, пречиствател на въздуха за премахване на микроорганизми, развиващи се в затворени пространства и климатизирана среда. 

Започна процесът по реставрация на две картини от фонд „Художествен“, която ще бъде извършена от специалисти от Националната художествена академия. Очаква се дигитализирането на част от движимите културни ценности, приоритетно подбрани от музейните уредници. За целта вече е закупен мобилен скенер за документи от по-висок клас, позволяващ цялостна висококачествена дигитализация на ръкописи, документи, книги, снимки, периодика, стари банкноти и др.

Музейните специалисти повишиха професионалната си квалификация чрез споделяне на експертен опит и консултации за създаване на архивни масиви от дигитални бази данни и приложими стандарти и изисквания за дигитализация на движими културни ценности. 

Обученията се проведоха в музея с партньорското участие на Научен център „Преславска книжовна школа“ към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и СНЦ „Хелис“ в Исперих. Проф. Веселин Панайотов води две обучения на тема „Работа с архиви, свързани с българското културно-историческо наследство“ и „Създаване на архивни масиви за движими културни паметници“. Йордан Арнаудов разясни добрите практики в работата със скенер за дигитализация на книги, архиви и документи.

Повече информация за дейностите на Историческия музей в Исперих може да намерите в страницата на музея във Фейсбук:   https://www.facebook.com/isperihmusey/

Чуйте интервю на Миглена Стефанова с Мария Николаева - заместник-директор на Историческия музей в Исперих.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца творят преди Великден

Деца рисуват върху яйца и изработват великденски картички за предстоящия светъл празник. Тази възможност им предостави Сдружението „Клуб култура за Шумен“ по време на великденска работилница, която продължава до 15:00 ч. в Ганушевата къща в Шумен. Ателието се организира за четвърта поредна година. Занятията са както за младежи и деца, така и за..

публикувано на 02.05.24 в 14:11

104-годишната баба Неделя

Животът е пълен с чудеса и няма по-голямо чудо от живота. Това доказва вълнуващата история на Неделя Петрова от Марчино, търговищко. Тя ще навърши 104 години през ноември. Родена е на 15 ноември 1920 година. До неотдавна е живяла на село, но сега е при сина си Марчо в Търговище, за да се грижи за нея и да са си опора. Остава сама много..

публикувано на 02.05.24 в 12:29

С коприна и прическа

С рокли от коприна, нови обувки и модна прическа, така се подготвяха дамите за 1 май, когато във всяко населено място е имало манифестация. Подготовката за празника е започвала отдалече, за да може да се покажат най-красиви пред колегите си. Първенците в трудовия процес са добавяли към празничното облекло и лентата с надпис..

публикувано на 01.05.24 в 17:16

Най-горещото начало на годината

Тенденцията за повишаване на температурите не само в България, но и на цялата планета, е трайна и категорична, казва гл. ас. Владимир Власков от Националния институт по Геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките.  Специалистът гостува в русенския музей, за да представи изследванията си, свързани с промените в климата у нас...

публикувано на 01.05.24 в 14:59

Спортът и гръбначните изкривявания

Над 100 водещи световни специалисти в областта на ортопедията и неврохирургията се събраха в Русе на петата конференция, посветена на спиналната хирургия.  Повече за гръбначната хирургия, за важността на двигателната активност и кои са най- подходящите за повечето хора спортове можете да чуете от интервюто с  чл. кор. проф. д-р Стефан Станчев, дм...

публикувано на 30.04.24 в 11:32

Добро на сватбата

Галена и Димитър Морарови от Силистра са семейство от дни. Те започнаха съвместният си живот посвещавайки се на благородна кауза - да помогнат на 36-годишната Ивелина, майка на две малки деца, да се бори с коварно рядко заболяване.  По време на сватбеното си тържество младоженците събраха близо 1000 лв за лечението и, като станаха част от..

публикувано на 30.04.24 в 10:10

Връчиха шпрах дипломите

Дипломи за владеене на немски език получиха 11 ученици от Гимназията за преподаване на чужди езици „Никола Йонков Вапцаров“ в Шумен.  Немските езикови дипломи са отлична перспектива за младите хора, защото им дават възможност за кандидатстване без приемен изпит в европейски университети, в който е застъпен немският език.  В аулата на училището с..

публикувано на 29.04.24 в 15:08