Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличия за бъдещи медици

На специална церемония Фондация „Гален Темелков“ ще връчи стипендии на петима лауреати, излъчени чрез конкурс - един кандидат-студент и четирима студенти по медицина.

Вече няколко години организацията работи по проекта "Пътят на Хипократ" и чрез различни по характер събития набира средства, за да подкрепи бъдещите медици и да ги насърчи да се развиват в България.

Тази година проектът разширява мащаба си и отличия ще получат и двама завършили млади медици. Учредени са две нови награди - отличие на името на Гален Темелков, което е за вдъхновяващ млад лекар ( с дипломиране в годината на кандидатстване) и отличие "Белият ангел", което е за лекар или медицински специалист, практикуващ в България.

Церемонията по връчване на наградите е в неделя - на 17 март, от 14 часа в Общинския младежки дом в Шумен и ще бъде част от благотворителен концерт на Фондация "Гален Темелков". По традиция подкрепа за каузите си организацията получава от млади музикални таланти от цялата страна. 

Още за събитието чуйте в интервю на Христина Димитрова с двама от доброволците във фондацията: Дария Червенкова - отличник от Медицинския колеж,  практикуваща акушерка в МБАЛ- Шумен и   Марчела Валериева  - 12-сетокласничка от Математическата гимназия в Шумен, кандидат-студент по медицина.

Церемонията по награждаването на лауреатите на фондация „Гален Темелков“ е поредното събитие с богата концертна програма и с благотворителна цел. Ако желаете да бъдете част от каузата за подкрепа на бъдещи медици, предвидени са и дарителски кутии  в Младежкия дом.


На снимката: Първият Лауреат на Годишната награда на името на Гален Темелков, вдъхновяващият млад лекар - д-р Красимира Зайкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

СТЕМ център за специални деца

Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца.  На демонстрациите присъстваха и представители на..

публикувано на 10.04.25 в 14:38

Да предадеш нататък

       Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..

публикувано на 10.04.25 в 08:43

Добротата е най-важна

Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен".  Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..

публикувано на 10.04.25 в 08:36

Какво не знаем за прилепите

Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров.  Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...

публикувано на 10.04.25 в 08:24

Децата и гората

По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към  ОДК..

публикувано на 09.04.25 в 13:38

Шарене на яйца с восък

Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца.    Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия  музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..

публикувано на 09.04.25 в 10:11

Цветът на гласа

С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®.   Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..

публикувано на 08.04.25 в 14:41