Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предай опасните отпадъци

Тонове опасни отпадъци генерират домакинствата, но голяма част от тях попадат в общите контейнери, а след това и в природата. Токсичния отпадък трови почвите и водите, попада и в храната ни. За осъзнаването на  ползите от разделното събиране на опасните отпадъци и прилагането му на практика, са нужни години. 

През 2011 година една българска компания разработва система за събиране и третиране на опасните домакински отпадъци, а преди 10 години системата се превръща в национална и включва голяма част от общините. През 2014 година "Балбок инженеринг" е отличена за създадената "зелена услуга" в област "Зелена иновация" в Националния конкурс "Иновативно предприятие на годината" 

Шумен е сред четирите пилотни общини в страната преди 10 години. Днес в североизтока, с мобилни пунктове за разделно събиране на опасни отпадъци разполагат и градовете Русе, Разград и Търговище. В Силистра 2 пъти годишно пристига мобилен пункт на същата компания, която организира пролетта и есента кампания и в други градове на страната. 

Създател на Националната система за събиране, оползотворяване и рециклиране на опасните отпадъци от домакинствата е д-р Ралица Ангелова- изпълнителен директор на "Балбок инженеринг".  "Зелената услуга" се превръща в кауза на професионалния и личния и живот. 

Чуйте в интервю на Христина Димитрова с д-р Ралица Ангелова, дава ли резултати системата за събиране на опасните отпадъци? Познаваме ли символите върху опаковките, какво да правим с отпадъците, ако нямаме мобилен пункт в нашия град?

Днес - 29 март, силистренци могат да предадат безвъзмездно опасните си отпадъци на познатите 2 локации: от 10 до 13 часа на ул"Добруджа" в района на Старата автогара, а от 13.30 до 16.30 на ул "Москва" (малкия паркинг на Община Силистра). Приемат се живак и уреди, съдържащи живак, лакове и бояджийски материали, домакински препарати и химикали, мастила и замърсени опаковки, лекарства с изтекъл срок на годност.

Разделното събиране, оползотворяване и обезвреждане на опасните отпадъци осигурява безопасност на хората и предотвратява замърсявания и инциденти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпушваме ли парите си?

Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Стигмата на психичната болест

„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..

публикувано на 04.04.25 в 11:58
Атанас Радев

Младите търсят доходи, а не кариера

Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..

публикувано на 03.04.25 в 12:57

Гоблени и бродерия в Лайпциг

Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба.  Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..

публикувано на 03.04.25 в 11:17

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05

Психиатричните болници са в колапс

25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..

публикувано на 02.04.25 в 13:58

Осинови приятел, не купувай

32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева.  268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...

публикувано на 02.04.25 в 11:57