Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зам.-кмет на Шумен - на прокурор

3
Проф. Светла Станкова - заместник кмет на Шумен по образование и култура
Снимка: Радио Шумен

Шуменската прокуратура започна проверка срещу заместник-кмета на община Шумен проф. Светла Станкова за нарушения, които са евентуално извършени, докато е била на работа в Шуменския университет. Оценката на обстоятелствата става по сигнал на общинския съветник Веселин Пенчев от групата „Кауза Шумен“. Сигналът е изпратен до Върховната касационна прокуратура, но върнат по компетенция на шуменските магистрати. 

В сигнала Пенчев съобщава за нарушения, които, според достигнали до него слухове, били извършени от проф. Светла Станкова.

„Касае се за информация, свързана по две направления. Първото направление е, че нейната дъщеря е получила диплома от ШУ „Епископ Константин Преславски“ по време, когато тя е била редовна форма на обучение, но се е намирала в друга държава. От информацията, която се сочи, нейни колеги не са я виждали, никога не е присъствала на учебни занятия, още повече и на изпити. Другото направление е, че се касае за злоупотреба с европейски средства, според данните, които аз получих като гражданин и общински съветник. През същия този период, докато е била редовна форма на обучение, дъщерята на проф. Станкова е получавала стипендия по програма "Европейски практики". Още по-фрапантните данни са, че проверяваща е била именно нейната майка - проф. Станкова“, заяви Веселин Пенчев. 

По думите на Веселин Пенчев, стипендия е получавал и приятелят на дъщерята на Станкова. Според информацията на Пенчев, те не са посещавали България, но са получавали оценки и стипендии по програмата. 

„Проверяващият - проф. Станкова, също е получавала възнаграждение по тези европейски програми, също изпълнява ангажимента си да проверява дали студентите реално посещават тези практики“, допълни Пенчев. 

Потърсих по телефона проф. Станкова, ето как протече разговорът: "Здравейте, проф. Станкова, от Радио Шумен Ви звъня. Бих искала да ви запитам…/тук телефонът беше затворен от страна на проф. Станкова/. Отправих и питане към община Шумен с въпроса дали ще бъде отстранена проф. Станкова от заеманата длъжност до произнасяне на прокуратурата. До този момент отговор няма, но от пресцентъра уточниха, че питането е придвижено. 

По телефона бе потърсен и проф. Георги Колев, който бе ректор на Шуменския университет. Неговият телефон даваше свободно. 

Припомняме, че проф. Светла Станкова бе в листата на БСП като кандидат за общински съветник на местните избори миналата година. След това тя влезе в екипа на кмета на Шумен проф. Христо Христов, а през февруари тази година на пресконференция на партия "Възраждане" тя съобщи, че се е приобщила към каузата на тази партия.

Чуйте репортаж по случая на Здравка Русева.

В община Шумен не е постъпила официална информация за проверката на прокуратурата в Шумен, съобщиха преди минути за Радио Шумен от местната администрация. За това не са предприети действия на кмета. По втория въпрос, за обединяването на два ресора - здравеопазване и социална политика с курлтура и боразование, от общинският център съобщиха, че в момента се изработва новата структура, която предстои да се обсъди в Общинския съвет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Служа на културата, направила ме човек

Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик  - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..

публикувано на 17.02.25 в 11:10