Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цани Гинчево прави избори

7
Снимка: Радио Шумен

Почти шест месеца след местните избори ехото от вота в някои райони не заглъхва, съдебните дела за изборни нарушения продължават. Такъв е случаят с шуменското село Цани Гинчево. Изборите там още на първи тур миналата година спечели Светла Янчева от Местна коалиция ДПС-БСП за България, като събра 111 от гласовете на общо 199 души, участвали в изборите.

Решението на ОИК Никола Козлево за нейния избор беше обжалвано в съда, но беше потвърдено. Нито едно от описаните нарушения не беше прието за съществено и с възможност да повлияе върху крайния резултат, постановиха магистратите.

Наистина, изборните нарушенията в този случай не са успели да объркат математиката на вота, но са факт и човек се пита – правим ли честни избори и докога така?  За едно от нарушенията – двойно гласуване и от чуждо име, се стигна до административно наказание. С 1000 лева глоба е санкционирана председателката на СИК в селото Иванка Иванова.

След дълъг изборджийски стаж твърди, че повече няма да участва в комисии. А глобата ще си плата на три вноски, без да я обжалва.

За съжаление, няма специални изисквания към хилядите, на които държавата плаща за участие в изборите. А те напоследък са с честотата на годишните сезони.

За изборите, за участниците в тях, какво е сега и какво очакват от вота „2 в 1“ хората, разказва в репортажа си Цветелина Георгиева.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

40 години по стъпките на четата

147 години след героичната гибел на Таньо Стоянов и неговата чета днес от Тутракан потегли юбилейното 40-о издание на националния поход "По стъпките на Таньо войвода". Финалът е на 2 юни – на Керчан баир край село Априлово, където е загинал войводата. Походът е под патронажа на президента Румен Радев, с подкрепата на музеите и..

публикувано на 30.05.25 в 15:41
Випуск 2025 СУ

Не матура, а стрес тест

По неприятен повод се връщаме към отминалите вече матури. И ако държавният зрелостен изпит по български език и литература всяка година провокира анализи и размисли за нивото на грамотност сред учениците, то сега под въпрос ще поставим нивото на способност на Министерството на образованието и науката да гарантира безпроблемното провеждане на матурите...

публикувано на 29.05.25 в 15:34

Май в изкуството

Изложбата „Май в изкуството“ откриват днес от 18:00 часа в художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Подредени са картини на деца от арт школата към Центъра за подкрепа за личностното развитие. Посетителите на експозицията ще видят цветни рисунки-интерпретации на картини от жени художнички, които са оставили следа в българското и..

публикувано на 29.05.25 в 14:37

Заедно против пушенето

Двудневна информационна кампания против тютюнопушенето провежда РЗИ – Шумен днес и утре. Тази година акцентът е поставен върху младите хора и превенцията на употребата на електронни цигари. Експертите от РЗИ бяха пред сградата на областната администрация по обед, за да информират гражданите за вредите от пушенето. А рисковете са до болка познати..

публикувано на 29.05.25 в 14:23

Нови книги за читалището

Колкото и да напредват технологиите, библиотеките винаги ще бъдат място, където човек може да намери уют и усамотение, за да почете. Нерядко там можем да намерим и заглавия, които нямаме у дома или отдавна липсват в книжарниците.  Заради любовта си към книгите и заради връзката ѝ с шуменското читалище „Добри Войников“ Маргарита Чанкова прави парично..

публикувано на 29.05.25 в 11:30

Златна значка за кмета

„Сериозната работа и диалогът с хората са най-важни. С   всяка изминала година изискванията на избирателите се увеличават“. Това каза кметът на шуменското село Черенча Хасан Хасанов, който бе удостоен със „Златна значка на Шумен“. В продължение на 26 години той е кмет на Черенча, а 30 години е и председател на читалището в селото, което след..

публикувано на 29.05.25 в 08:44
Мехмед Юмер

Лулата на мира в ДПС

Снимката с ръкостискането на двамата враждуващи до вчера съпредседатели на ДПС Делян Пеевски и Джевдет Чакъров отправя послания към бившите и настоящите избиратели на партията на Ахмед Доган. Това каза за Радио Шумен журналистът Мехмед Юмер. „Г-н Пеевски и г-н Чакъров изпушиха лулата на мира. Те си стиснаха ръцете. Това беше изненадващ ход,..

публикувано на 28.05.25 в 15:43