Стотици мотористи от Шумен и гости от страната откриха мотосезон 2024. Те потеглиха в дълга колона от „Арена Шумен“ и се отправиха към Велики Преслав. Шествието има за цел да припомни на останалите шофьори, че мотористите са равноправни участници в движението на пътя. Другата цел е по-опитните мотористи да кажат на младите, че трябва да шофират отговорно и не е нужно да са шумни, за да усетят чувството на свобода, което им дава моторът. Това обясни мотористът Светослав Маджаров.
„Високата скорост не е фактор. Моторът дава, колкото и клиширано да звучи, чувство на свобода. Моторът е начин на живот“, обясни той.
Маджаров разказа, че говори с по-младите мотористи. Опитва се да им обясни, че и по-опитните са минали по пътя извън правилата. Сега обаче осъзнават допуснатите грешки. Не бива да пренебрегват опасността. Тя съществува както за тях, така и за останалите шофьори и минувачи. Не бива да притесняват и хората, прибрали се у дома, със силен шум. „Той просто е ненужен“, добави Светослав Маджаров.
„Апелирам и ако може да се вслушат по-младите. Вечерта знам, че те не си лягат в 23:00 ч. Това е ясно. Обикаляйте с моторите, но просто го правете по-тихо! Правете го с идеята, че останалите хора почиват. Махнете си шумните гърнета, сложете си тихи и карайте бавно!“, призова опитният моторист.
В откриването на мотосезона се включиха ентусиасти от всички възрасти. Все повече са и дамите, изкушени от емоциите на две гуми.
„Трябваше да изляза по някакъв начин от зоната си на комфорт и се оказа, че това е много приятно. И хората, които карат мотори, също много ми допадат“, каза Деница Атева.
Мотористите са много толерантни на пътя, твърди дамата. Незрелият период бързо се преодолява, обясни още Атева. „Особено когато, не дай боже, човек претърпи лек инцидент и му се размине. Тогава някак отрезвява и слиза на земята“, добави тя.
Над 100 представители на бизнеса от България и Турция участват в Българо-турския бизнес форум, който бе открит днес в Шумен. Организатор на събитието е Българо-турската търговско-индустриална камара, създадена преди 12 години в Шумен. Фокусът на форума е върху работната сила, професионалното обучение и сътрудничество между висши учебни заведения,..
Пепи Попова-Добрева е лесовъд по професия, част от екипа на ДГС-Омуртаг. След 20 години, посветени на гората и природата, дошло време те да оживеят и в картините ѝ. Въпреки че рисува само от 5 месеца, е толкова запалена с четката, че преди дни подредила своя самостоятелна изложба. Творбите, пълни с гори, цветя и много емоции, са изложени в..
Всеки път, когато търговец умишлено премълчава страната на произход на даден артикул, създава стоки-реплики на оригинали или прикрива някои съставки в продукта, той не само погазва правни норми, но и създава предпоставки за заблуда на потребителите. Това може не само да накърни икономическите интереси на хората, но и да изложи на риск живота и..
В рубриката „Бялата лястовица“ ви срещаме с Добромир Удрев, който е председател на спортния клуб за хора с увреждания „Доростол 2011“ - Силистра. В спорта всеки един може да намери мотивация да живее активно и здравослно, а когато страдаш от различни заболявания и физически дефицити, спортът е и начин да превъзмогнеш себе си и да докажеш, че..
Обучение на хора, които имат желание да помагат в борбата с горски пожари, но не са доброволци, организират от Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Шумен. Курсът за така наречените „спонтанни доброволци“ ще е за действията, които те да предприемат при гасене на горски пожари. „В практиката на службата има..
Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно. Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..
Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..