Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе.
Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали.
При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки, които са запазени и дадени за изследване.
С помощта на процес на водна флотация, са установени отлагания от овъглени семена, плодове, дървесина, останки от готвена зърнена храна (каша), люспи от риби и мекотели.
Тези изследвания показват широк спектър от храна, употребявана в тракийския и римския период на древната крепост, а любопитство буди сухата зърнена храна, която са яли римските войници. Тя представлява нещо като съвременните блокчета, които дават много енергия.
В изследването са участвали гл. ас. д-р Мила Андонова-Кацарски, гл. ас. д-р Стефан Казаков и доц. д-р Ивайло Дедов - учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН, д-р Върбин Върбанов от русенския музей и доц. д-р Дияна Владова от Тракийския университет в Стара Загора.
Изследването на органичните находки, което е направено на растителните останки от крепостта Сексагинта Приста, е финансирано от Националната програма за млади учени и постдокторанти и от Националната научна програма „Околна среда“.
С помощта на втората са осигурени високотехнологичните изследвания и възможността да се ползва сканираща електронна микроскопия. Тя показва изображенията с изключително висока резолюция на клетъчно ниво.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Мила Кацарски.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..