Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спад в цените на продуктите

2
Снимка: БГНЕС

Индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се понижи с 0,81 на сто до 2,217 пункта. Миналата седмица беше на ниво 2,235 пункта. Базовото ниво е от 2005 г. и е 1,000 пункта,

Краставиците от внос поевтиняват с 5,6 на сто до 2,20 лева за килограм, а оранжерийните - с 6,7 на сто до 2,78 лева за килограм. Цената на доматите (внос) също е по-ниска - с 6,5 на сто и те се търгуват по 2,86 лева за килограм. Картофите продължават да поскъпват, този път с 3,5 на сто до 1,47 лева за килограм.

Морковите качват 3,4 на сто и са на цена от 1,21 лева за килограм. Зрелият лук кромид остава без промяна и се предлага по 1,47 лева за килограм в края на седмицата. Зрелият чесън поевтинява с 3,5 на сто до 5,50 лева за килограм. Зелето също пада - с 5,5 на сто до 1,21 лева за килограм, а салатата - с 10,3 на сто до 0,70 лева за брой.

Цената на ябълките от внос е по-ниска с 8,5 на сто и те се търгуват по 1,62 лева за килограм. Поевтиняват също лимоните - с 0,5 на сто до 2,06 лева за килограм, бананите - с 2,1 на сто до 2,75 лева за килограм, портокалите - с 6,7 на сто до 1,82 лева за килограм, ягодите (внос) - с 2,5 на сто до 4,60 лева за килограм.

Минимално поскъпват кравето сирене - с 0,2 на сто до 10,62 лева за килограм, както и кашкавалът тип "Витоша" - с 0,7 на сто до 16,69 лева за килограм.

Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) качва с 1,7 на сто и се купува по 1,17 лв. за кофичка от 400 гр., а прясното мляко (3 процента масленост) остава без промяна на 2,26 лева за литър.

Пилешкото месо поскъпва с 2,8 на сто и се предлага по 6,64 лв. за килограм. Яйцата (размер М) падат с 2,9 на сто и се купуват по 0,33 лева за брой на едро в края на седмицата.

Оризът поевтинява с 1,5 на сто до 3,20 лева за килограм, зрелият фасул - с 1,9 на сто до 4,17 лева за килограм.  Цената на лещата остава бе промяна и се търгува по 4,30 лева за килограм.

Цената на захарта се вдига с 1,5 на сто до 1,98 лева за килограм. Поевтиняват олиото - с 0,7 на сто до 2,70 лв. за литър, както и брашното тип 500 - с 4,5 на сто до 1,26 лева за килограм, докато кравето масло (пакетче от 125 грама) се вдига с 0,8 на сто до 2,63 лв. За брой.


По публикацията работи: С. Савова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отличия за шуменските пътни полицаи

Шуменските пътни полицаи се представиха достойно на Националния конкурс "Пътен полицай на годината", в който сили мериха 70 състезатели от 28 областни дирекции на МВР.  Йоана Йорданова, която беше сред фаворитите и миналата година, сега е на второ място в общото класиране за жени.  Отборно "Пътна полиция - Шумен" взе феърплей купа, съобщават от..

публикувано на 16.11.25 в 10:45

Мъгла и слънце

Днес ще е предимно слънчево, преди обед на много места мъгливо.  Отново по-трайни мъгли се очаква да има по поречието на р. Дунав. Ще е почти тихо, по Черноморието със слаб вятър от юг.  Преобладаващите максимални температури ще са между 13° и 18°, в районите с по-трайни мъгли 10°-12°, за Шумен около 15°. Прогнозата за времето е на дежурния..

публикувано на 16.11.25 в 07:24

Световен ден за възпоменание на жертвите от ПТП

Четвъртокласници от НУ „Илия Р. Блъсков“ в Шумен се включиха в инициатива за отговорността и безопасното поведение на пътя. Тя е във връзка със Световния ден за възпоменание на жертвите от пътно-транспортни произшествия -16 ноември. Целта е да се насърчи вниманието за спазване на правилата както на подрастващите, така и на активните водачи. Ученици от..

публикувано на 15.11.25 в 09:20

Становища за ТБО до 26 ноември

До 26 ноември шуменци могат да изпращат становища за новата такса битови отпадъци, съобщиха от Община Шумен.  На сайта на администрацията е публикуван проект на Наредба и Методика за изчисляване на такса битови отпадъци, които въвеждат принципа „замърсителят плаща“ и основа „ползвател“, влизащи в сила от 1 януари 2026 г.  Таксата ще се определя..

публикувано на 15.11.25 в 08:31

Времето днес

В Североизточна България тази сутрин се наблюдават ниски температури и мъгли. В Шумен термометрите показват 4°C при наличие на димка, а атмосферното налягане е 993 хПа – малко над средното за месеца, като се очаква да се понижава. Относителната влажност на въздуха е 98%. В Русе и Силистра е отчетена мъгла с видимост около 200 метра, при температури..

публикувано на 15.11.25 в 07:33
Румен Спецов

Румен Спецов номиниран за особен управител на "Лукойл"

Директорът на НАП Румен Спецов е номиниран за особен управител на активите на "Лукойл" в България. това съобщи икономическият министър Петър Дилов.  Решението е обсъдено на Съвета за сигурност към Министерския съвет, което беше свикано от премиера Росен Желязков, а целта е да се намери изход от ситуацията след обявените от САЩ санкции..

публикувано на 14.11.25 в 14:55
Росен Желязков

Свикват спешно Съвета за сигурност

Премиерът Росен Желязков свиква спешно заседание на Съвета за сигурност към Министерския съвет, свързано с посочване и предложение до Министерския съвет за особен управител на "Лукойл".  Поради тази причина Желязков няма да участва в блицконтрола в парламента. В него ще се включат само вицепремиерите.  Това обяви по време на заседанието на НС..

публикувано на 14.11.25 в 09:56