На 2 май Православната църквата почита паметта на свети цар Борис Първи Михаил - Покръстител на българите.
През 864 година Борис се покръства в Плиска с целия си род, приема християнското име Михаил и титлата княз.
През 886 Борис I приема в България учениците на братята Кирил и Методий, прогонени от немското духовенство от Великоморавия, и им създава благоприятни условия за разпространяване на славянската азбука и култура в българските земи. По този начин българският владетел поставя преграда пред византийското църковно и политическо влияние и създава и благоприятни условия за утвърждаване на славянската култура в българските земи.
През 889 Борис I се оттегля от активна дейност. Завършва живота си като монах на 2 май 906 година. Година по-късно е канонизиран за светец и е удостоен с царска титла.
1117 години от Успението на свети Цар Борис-Михаил Покръстител се отбелязват днес в старата столица Плиска.
В 18.30 часа ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на владетеля, разположен на площада в града.След това ще започне концерт с участието на местни самодейни състави, Танцов състав „Луди млади“ от град Нови Пазар, музикалната школа „Моника“, която е част от националното сдружение „Плиска“ представя, гост изпълнител ще е Трио Плиска.
В понеделник по преминаващ над страната средиземноморски циклон облачността ще се увеличи и до обяд ще започнат валежи от дъжд, които до вечерта ще обхванат по-голяма част от района и ще се усилят като интензитет. Главно във вторник се очакват значителни сумарни количества, на места превишаващи месечните норми. До сутринта на 9 октомври условията..
Над 24 000 лева от наложени глоби на нарушители е събрала през септември Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в Шумен. Това става ясно от отчета, публикуван в сайта на екоинспекцията. Малко над 18 000 лева от тях са постъпили след сключени споразумения с фирми и частни лица. По този начин те заплащат 70% от наложената..
За утре, 6 октомври, в почти цялата страна са издадени предупреждения за опасно време - оранжев и жълт код, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. За Североизточна България – областите Шумен, Търговище, Силистра, Разград и Русе е в сила жълт код за потенциално опасно време. През първите два-три дни от новата седмица се..
Кръгла маса, свързана с Хартата на основните права на Европейския съюз и Конвенцията за правата на хората с увреждания, ще се проведе в Шумен. Тридневният форум започва днес и е организиран от Комисията за защита от дискриминация. Ще участват представители на администрации, синдикатите, работодателски организации и представители на..
Между 4° и 8° бяха температурите в 6:00 ч. тази сутрин в региона. В Шумен са измерени 4°, атмосферното налягане е 988 хектопаскала – по-ниско от средното за месеца, през деня ще се понижава, а относителната влажност на въздуха 98%. Днес ще е слънчево с временни увеличения на облачността. В сутрешните часове на места видимостта ще е намалена от..
Националният институт по метеорология и хидрология обявява жълт код за значителни валежи за областите Силистра и Добрич. Днес облачността ще е променлива, до обяд по-често значителни с валежи от дъжд. Условията за временно по-интензивни валежи се запазват, но следобед постепенно навсякъде ще спират. Вятърът ще е слаб над Североизточна България до..
Бедствено положение е обявено за различни общини на областите Бургас, Монтана и Перник. Още от сутринта министърът на вътрешните работи Даниел Митов свика Оперативния щаб при бедствия и беше въведен в действие плана от точка наводнения. Потвърдено е за загинал човек във ваканционното селище "Елените", който се е намирал в една от сградите. Той е бил..