На Велика събота в навечерието на Великден Благодатният огън слезе в църквата "Възкресение Христово“ в Йерусалим.
Тази година, заради усложнената обстановка в Израел, българска делегация нe пътува за посрещането на огъня. Но там ще са представители на Румънската църква. За десета поредна година, румънски духовници ще пренесат Благодатния огън от летището в румънската столица пред катедралата в Гюргево.
Представители на Русенската митрополия ще го пренесат през Дунав мост около 20.00 часа. Веднага след влизането му на българска територия, той ще бъде предаден на духовници от Варна, Силистра, Попово, Разград, Тутракан и др. До полунощ ще бъде разпространен и в храмовете в цялата страна.
Подготовката за слизането на Благодатния огън започва в събота сутринта. Всяка година параклисът Божи гроб внимателно се проверява за запалителни средства, за да изчезне всяко съмнение, че чудото е плод на човешка ръка. Огледа правят представители на мюсюлманската общност в Йерусалим. След това вратите се запечатват с голяма пита пчелен восък. Подпечатват го духовници от католическата, арменската и коптската църква, които имат параклиси в големия храм при Божи гроб. Това е знак, че всички кандила в параклиса са изгасени.
По стара традиция единствените, които могат да получат небесния огън, са православните и те го предават на другите християнски вероизповедания.
Според старо поверие, ако Благодатният огън не слезе на Велика събота, това ще е последният ден на човечеството. Храмът на Божи гроб ще бъде разрушен и ще настъпи Второто пришествие.
Според поверията, едно от кандилата над Божи гроб се самозапалва. От него патриархът запалва снопчета от по 33 свещи и ги изнася от храма. Всички протягат ръце, за да запалят свещите си и да се поздравят с "Христос Воскресе“!Нелицензирани сайтове продават винетки на високи цени в евро, като изискват и плащането на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи", който е официален партньор на Агенция "Пътна инфраструктура". От дружеството призовават шофьорите да не купуват винетки от..
Заради очакваните високи температури, от днес до петък между 13:00 и 21:00 ч. ще бъде ограничавано движението на камиони над 20 тона по определени участъци от републиканската пътна мрежа в осем области - Видин, Плевен, Велико Търново, Стара Загора, Русе, Разград, Шумен и Търговище. Това напомнят от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ)...
Температурите в Североизточна България тази сутрин са: 17 градуса в Шумен – 18 – в Търговище, 20 – в Разград, 22 – в Русе, 24 градуса – в Силистра. В Шумен атмосферното налягане е 985 хектопаскала– малко по-ниско от средното за месеца, още малко ще се понижи; относителната влажност на въздуха е 74%. Днес отново ще е предимно слънчево и..
Ремонтни работи на съоръженията за доставка на електроенергия ще са причина за спиране на тока в населени места от Североизточна България и днес, на 21 юли, съобщават от електроразпределителното дружество. В Русенска област от 9:00 ч. до 16:30 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Иваново . В Силистра от 8:30 ч. до..
С пълен актив от точки приключи първото си участие тази година в шампионатът по „Планинско изкачване Шумен 2025“ Пламен Камбуров, който и в днешните три състезателни манша завърши като най-бързия пилот от 49-те стартирали. Стартът на състезанието беше даден в 10 ч. днес. Трасето във втория състезателен манш бе временно затворено днес. Това..
Първият ден от „Планинското изкачване Шумен 2025“ премина с инциденти по трасето, но за щастие – без пострадали. Това съобщават организаторите на състезанието. Стартът на същинското състезание ще бъде даден в 10 ч. днес. Подгряващият манш започна в 9ч. Във вчерашния ден най-добри времена в двата, от планирани три тренировъчни манша постигна..
Днес ще е предимно слънчево, още по-горещо. Сутринта ще е почти тихо. По-късно ще духа слаб западен вятър, по Черноморието бриз. Максимални температури между 32° и 37°, по Черноморието от 29° до 32°, за Шумен около 34°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода 24°-26°. Деж. синоптик: Любомир Маджаров