149 699 души е населението на Шуменска област през 2023 г. според данните на отдела „Статистически изследвания“ в Шумен.
Текущата демографска ситуация показва продължаващо намаляване и застаряване на жителите на региона. Областта се нарежда на 14-то място по брой на населението, непосредствено след Сливен и преди Враца. В сравнение с 2022 г. населението на областта се увеличава със 71 души. На 1 000 мъже се падат 1 062 жени.
В края на миналата година хората на 65 и повече навършени години в област Шумен са малко над 25% от населението на областта. Делът на населението в тази възрастова група нараства с 0.3 процентни пункта спрямо 2022 г. Процесът на застаряване е по- силно изразен сред жените, отколкото сред мъжете.
Децата до 15 години са 13 на сто от общия брой на населението и намалява с 0.1 пункта в сравнение с 2022 година.
Хората в трудоспособна възраст са близо 58% от цялото население на шуменска област.
Затварят за движение на автомобили шуменската улица „Васил Петлешков“, съобщават от Община Шумен. Временнатаорганизация на движениетое във връзка с изграждането на канализация на сграда и ще се прилага на 1 август от 8:00 ч. до 14:00 ч. Обходнитя маршрут е по ул. „Съединение“, ул. „Струга“, ул. „Охрид“ и в обратна посока. Припомняме, че..
Общинските съветници отмениха своето решение да въведат платено паркиране по почти всички централни улици на Шумен. Те гласуваха разширяването на така наречената синя зона преди месец, но решението им бе върнато от областния управител Катя Иванова. Администрацията реши да преразгледа зонирането и да подготви нова нормативна уредба. Областният..
30 000 лв. ще бъдат отпуснати от общинския бюджет за паметник на Александър Батенберг в местността "Кабиюк", решиха единодушно общинските съветници. Сумата обаче не е достатъчна. Останалите средства ще се събират с дарителска кампания. "Не ни стигат около 21 хиляди лева. Помогнете ни за тази благородна идея", помоли инициаторът на кампанията Христо..
69 дни са нужни за отстраняването на ВиК авариите по улиците „Университетска“, „Червена роза“, „Лозенград“ и „Дедеагач“ в Шумен. След това ще започне преасфалтирането им с последната част от 20-милионния кредит, който общината изтегли през 2022 г. за нов асфалт в града и по селата. Съветниците гласуваха усвояването на кредита да бъде удължено до юли..
Неправоспособен и пиян водач е задържан в Шумен малко след полунощ на 31 юли. Той се опитал да избяга от проверката, но бил хванат. Това съобщават от шуменската полиция. Около 23:45 часа на 30 юли патрулен екип на полицейското управление в града подал сигнал за спиране и извършване на проверка на водач на лек автомобил "Форд Мондео“ с шуменска..
„Алкохолният рекорд“ за денонощието е 2,24 промила на 40-годишен шуменец. Това съобщават от шуменската полиция. Проверката е извършена около 13:00 часа на входа на село Мадара. Екип на пътна полиция спрял на ул. Мадарски конник“ водач на лек автомобил "Фолксваген Пасат“ с шуменска регистрация. Зад волана във видимо нетрезво състояние бил..
Какво ще се случи с 15-те коня на Ездови клуб „Шумен 2010 г.“, след като днес изтича договорът им за наем на помещения в Хиподрума? Този въпрос предизвика дълга дискусия по време на заседанието на Общинския съвет в Шумен. Държавното предприятие "Кабиюк", което стопанисва общинската база, отказва да поднови договора със спортния клуб...