Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Друмевите празници

Снимка: Радио Шумен

Най-престижният фестивал за българска драматургия открива своето 33-то издание се открива днес, 11 май от 18:00 часа. В конкурса участват 15 спектакъла, 6 са в съпътстващата програма, ще има 2 изложби и два видеозаписа на представления. 

Селекционерът Елена Ангелова е трябвало да избира между 42 заглавия, създадени през миналата и началото на тази година.

В направлението „Авторски прочит“ тази година селекционер е театроведът Катерина Георгиева. Между над 20 нови текста за театър, сред които адаптации, пиеси за възрастни и пиеси за деца са избрани: „Една много тъпа комедия“ от Сабина Стефанова; „Любовни констелации“ от Мирела Иванова; „Чехов не е за всеки“ от Юлиян Куртев; „Одит на чувствата“ от Недялко Делчев и „Съвсем наблизо, отвъд хълма“ от Мая Белишка.

Тази година програмата на Друмевите театрални празници в Шумен е много цветна, която нямаше да се случи без подкрепата на Министерството на културата, на община Шумен и на няколко шуменски фирми, заяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Партньори освен от Съюза на артистите в България са и от Съюза на българските художници в организирането и провеждането на фестивала.

Началото ще бъде поставено с международния проект на шуменския театър „Времената, които променят“, който ще се играе днес от 12:00 часа на Паметника „Създатели на българската държава“. Освен в съботния ден, той ще бъде показан и в неделя на 12 май от 12:00 и от 14:00 часа.

Постановката е реализирана от трима различни режисьори – един българин, един нидерландец и един германец. Представлението е радио-балет театър, с провокации към публиката, това е едно различно представление, обясни още Илия Виделинов.

За спектакъла „Времената, които променят“, който ще бъде на Шуменското плато са осигурени автобуси за публиката. 

След последното изиграно представление на 16 май в голямата зала на шуменския театър ще излезе група "Остава", която ще закрие фестивала. 

В съпътсващата изложба е включена изложба с плакати от спектаклите на Христо Бойчев, поставени в чужбина. Ще има още една изложба, наречена „Театърът в нас“ от трианале, организирано от Съюза на българските художници.

И тази година ще има творческо ателие, в което със средствата на вербатим театъра режисьорката Неда Соколовска ще работи с актьорите по темата „Без вода“. 

Румънският национален театър в Букурещ ще гостува с „Оркестър Титаник“, който ще бъде показан на видео. В дигитален формат ще бъде представен радиобалета „Нонумент 2.0“.

Билетите за фестивала са в продажба, ще има и карта, която ще струва 100 лв. С нея ще може да се гледат всички спектакли на „Друмевите театрални празници“. За първи път учениците и студентите ще влизат безплатно на представленията, ако има свободни места. 

Председател на журито ще е зам. ректорът на НАТФИЗ проф. Пенко Господинов, членове са актрисата Стефани Лечева, режисьорът Благой Бойчев, директорът на добричкия театър Стефан Спасов и куклената режисьорка Мария Банова.

Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания за църквата в Златна нива

Културно-историческата ценност на село Златна нива - православния храм "Света Параскева", се нуждае от ремонт. Кметът на селото Ивайло Пенев обяви дарителска акция за набиране на средства за храма. Каспичанското село Златна нива се намира на 4 км северазападно от първопрестолния град Плиска. То е сред живите села с над 500 жители, но местните..

публикувано на 22.05.24 в 15:39

Ало, такси!

Таксиметрови шофьори искат увеличение на местата, където да спират, за да изчакват клиенти. Въпреки че на много места в града има обозначени със знаци пиаци, там изчакват повече автомобили, отколкото са разрешени. Друг проблем е, че на обозначените за таксита места спират и частни автомобили. Полицията няма право да ги санкционира, а водачите на..

публикувано на 22.05.24 в 08:19

Отличени за четене

Библиотеката към читалище „Пробуда“ в град Лозница награди най-ревностните си читатели. 14 са книголюбците, от четвъртокласник до пенсионери, които не могат без книгите. Сред тях е и Йонка Ганчева, заклет почитател на българската класика и световната историческа литература. Въпреки петте чифта очила и диоптрите, още посяга към томчета с по..

публикувано на 22.05.24 в 08:11

Древни ключове и катинари

С какво са заключвани огромните порти на селищата в древния "Абритус"? С какво са заключвани ковчежета, съхраняващи накити или монети? Отговор дават археолозите от Регионалния исторически музей в Разград. Показаните в специална експозиция катинари и заключващи механизми   са открити при проучването на археологическия резерват „Абритус“...

публикувано на 22.05.24 в 07:51
Читалищната библиотека

Дари книга

След повече от двадесет години в силистренското село Айдемир отвори врати библиотеката при Народно читалище „Родолюбие 2006“. Но фондът на библиотеката е остарял. За да го попълнят, хората от читалището организираха кампания „Дари книга". Призивът им е дарената литература да е съвременна и актуална за учениците. От какви книги се нуждае..

публикувано на 22.05.24 в 09:30
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

За насилието от първо лице

Епизодът на подкаста  „Европа: Ново поколение“  е на тема домашното насилие, мерките за превенция и възможностите за подкрепа и помощ на пострадалите жертви. 💡 Каква е целта на директивата за ефективно предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие в Европейския съюз, която беше приета през април от Европейския парламент и Съвета..

публикувано на 21.05.24 в 12:28
Архив

Протест и във Филиал Шумен

Медицинският университет във Варна и всички негови филиали, включително Филиал Шумен, днес се присъединяват към протестните действия. Това бе решено на Общо събрание на Съвета на ректорите.  Днес не се провеждат лекции, но планираните упражнения и дейности, свързани с обгрижването на пациенти не са отменени.  „Увеличението на заплатите на..

публикувано на 20.05.24 в 13:58