Държавният зрелостен изпит по български език и литература ще се проведе днес. Очаква се общо 3257 зрелостници от областите Разград, Силистра, Търговище и Шумен да решават задачите от теста. Той се генерира рано сутринта в Министерството на образованието и науката, а училищата го изтеглят и разпечатват от електронната система за изпити и прием непосредствено преди началото на матурата.
Малко преди 6:00 часа беше изтеглен Вариант 15 на изпита. Той беше генериран от 5 859 375 възможни комбинации и беше изтеглен от Тереза Кънчева, журналист от БНТ.
В Шуменска област тази година на матури се очаква да се явят 5-ма ученици със специални образователни потребности. При необходимост, те ще се възползват от възможността за удължаване на времето за работа. В Силистренска област специалните зрелостници са 4-ма.
За всички зрелостници матурата по български език и литература започва в 8:30 ч.
Резултатите от изпита ще бъдат обявени до 7 юни, включително.
50-годишен водач на лек автомобил е заловен без свидетелство за правоуправление, съобщават от полицията в Разград. Мъжът е спрян за проверка, като е установено, че той шофира в срока на наложено наказание за неправоспособност. В автомобила са открити бензинов трион и горска дървесина без контролна марка и придружаващи документи. Направената на..
Множество сигнали за опити за измама по телефона са постъпили в дежурната част на областната дирекция в Шумен. Няколко са обажданията към стационарни телефони в шуменското село Мадара, има обаждания и към абонати от Велики Преслав. Това съобщават от полицейския пресцентър и уточняват, че този път измамниците се представят за полицаи. Казват, че се..
Правителството предлага редица мерки по отношение на цените. Това заяви премиерът Росен Желязков на брифинг след извънредното съвещание в Министерския съвет, което бе посветено на темата за цените на хранителните стоки. Една от мерките е законодателни промени за ограничаване на прекупвачите. Ще се прави анализ от НАП за дейностите на..
Днес с умерен, преди обяд по северното Черноморие и временно силен вятър от север и североизток ще започне да нахлува студен въздух. Ще бъде предимно облачно, след обяд със слаби валежи от дъжд, които към края на деня в Лудогорието ще преминат и в слаб сняг. Максималните температури ще са в широк интервал- от 2°-7°, за Шумен около 3°...
Днес празнуваме Трифон Зарезан. Денят на лозаря е посветен на труда и любовта на българите към лозята, гроздето и виното. За първи път този празник започва да се чества официално у нас през 1962 г. в деня на Свети мъченик Трифон. Днес в цялата страна лозари, винари, кръчмари ще празнуват и ще зарязват лозята. Шуменският кмет проф. Христо Христов и..
Днес облачността ще е променлива, сутринта по-често значителна, когато са възможни изолирани превалявания от дъжд, а по-късно ще има временни разкъсвания и намаления на облачността. Вятърът ще е слаб, по крайбрежието умерен от юг-югозапад и над районите бързо ще прониква по-топъл въздух. Минималните температури ще са между минус 0° и 5°, за Шумен около..
Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен Петък 14.02.2025 Разград Няма прекъсвания за тази област Русе В периода 10.02.2025 - 14.02.2025, от 8:30 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато..