Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зрелостници писаха за мълчанието

Снимка: Радио Шумен

„Цената на компромиса“ – това беше темата за интерпретативно съчинение по „Приказка за стълбата“ на Христо Смирненски, по която днес имаха възможност да пишат около 50 000 зрелостници в цялата страна. Втората възможност в третия модул от държавния зрелостен изпит по български език и литература беше есе на тема „Мълчанието – сила или слабост“. 

1099 ученици се явиха на зрелостния изпит в област Шумен, като изпитът се проведе в 21 училища в областта, осем от които в град Шумен. 69 от подалите заявление за матура в Шуменска област не се явиха на изпита. 

Малко преди 6:00 тази сутрин в Министерството на образованието и науката беше изтеглен изпитен вариант номер 15. Тестът се състоеше от 22 задачи с избираем отговор, 16 с кратък свободен отговор и две с разширен свободен отговор. Последният модул включваше есе или интерпретативно съчинение. 

Как учениците оценяват своята работа и какво според тях беше нивото на сложност на изтегления вариант за държавен зрелостен изпит чуйте от анкета на Ирина Николова.

Повечето младежи избраха да пишат есе на тема „Мълчанието – слабост или сила“. 

А тази година зрелостниците, които желаят, могат да се явят на изпит за повишаване на оценката от държавните зрелостни изпити. Министерството на образованието и науката обяви допълнителните дати за изпитите по желание. Те ще се проведат от 22 до 29-ти май, по график за различните предмети.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Куиз обществото в Разград

Атанас Мичев и интересите му в света на знанието са основния двигател вече 5 години в Разград  да съществува куиз обществото. И то активно куиз общество, което всеки месец (понякога и два пъти) провежда състезания, а клубът на знаещите расте с всяка изминала година и вече надхвърля 100 души. На Атанасовден честитихме празника на Атанас Мичев, за..

публикувано на 19.01.25 в 11:02

Шуменският спасител на котки гледа и питон

Инспектор Венелин Вълчев е част от група по пожарогасителна дейност в Шумен, но почти няма спасителна акция на куче или котка в Шумен, в която да не е участвал. Съдбата и графикът на дежурствата отреждат така, че винаги е на линия, когато трябва да се спаси бедстваща котка на покрив или куче в тясна фуга. И винаги се впуска с..

публикувано на 18.01.25 в 08:05

С аромат на книги и кафе

Четири дами с различни професии,   които ги свързва приятелството, но и страстта към четенето. То може да бъде самотно занимание, но и споделена радост. Точно затова им хрумва идеята да направят клуб за четене на книги. Речено сторено и вече този клуб се казва „Баба Райна“. Защо ли? Защото в уютното пространство на възрожденската къща с книга в ръка..

публикувано на 17.01.25 в 09:06

Как искаш да се казваш?

България е една от страните, в които хората празнуват имената си. В месеца с най-много имени дни говорим с най-малките за имената.  За това знаят ли на кого са кръстени, харесват ли си името, как искат те самите да се казват. На тези и други въпроси отговарят малчугани от група ,,Бон-Бон“ в Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен.  Чуйте репортаж на..

публикувано на 17.01.25 в 08:55
Атанас Радев

Политолог: В етап на нормализация сме

Оптимистичният хоризонт пред новото редовно правителство е една година, тъй като в коалиционното споразумение има ангажимент в този срок да се изберат регулаторите с изтекъл мандат, заяви за Радио Шумен политологът Атанас Радев. Според него, най-главното е, че в момента има консенсус между системните партии (ИТН например вече е такава).  Намираме се..

публикувано на 16.01.25 в 14:46
Община Велики Преслав

Компостери за дома

Община Велики Преслав ще получи безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект за домашно компостиране. В рамките на този трети поред проект ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 компостера с вместимост от 850 литра.  Желаещите да получат съд за оползотворяване на биоразградими отпадъци и превръщането им в компост ще подават заявления за..

публикувано на 16.01.25 в 13:24

Всяко село във Фейсбук

Социалната мрежа вече е пръв помощник в работата на кметовете на малките населени места. Няма село, което да няма група, в която да се съобщават важни за хората информации.  Всеки вече държи в ръката си телефон, свързан с интернет и следи събитията чрез него. Така до тях бързо и удобно стига важното.  Как кметовете ползват социалната мрежа? Ще..

публикувано на 16.01.25 в 13:16