Платформата за Български езикови ресурси онлайн БЕРОН беше представена преди дни в Българската академия на науките. В дигитализираната версия на Официалния правописен речник на българския език думите са озвучени с правилното им произношение.
Добавена е богата информация за граматичните особености на думите, за дублетите и омонимите в книжовния език. Работата по онлайн речника БЕРОН несъзнателно започва преди повече от 20 години.
Тогава екип от Института за български език при БАН, начело със Стоян Михов и актрисата Гергана Стоянова правят платформата за незрящи хора Speеch Lab.
Преди две години отново специалисти от Българската академия на науките вземат основата на тази програма, която е обновена, и я вкарват в правоговорния и правописния речник. Така се появява и настоящата платформа, която съдържа 2 400 000 форми.
В разработването на правоговорната част в речника е използван изкуствен интелект, създаден от учени от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.
Когато изкуственият интелект не може да изговори дадена дума по правилата на книжовния български език се намесва човекът, в случая актрисата Гергана Стоянова. За 2 години тя записва нови 250 000 думи и продължава да полага усилия за ограмотяване на младите и нетолкова млади българи извън участието ѝ в речника.
И още чуйте от интервюто на Миглена Стефанова с Гергана Стоянова.
Втори конкурс за бостанско плашило организира Народно читалище „Н. Й. Вапцаров“ в град Ветово. Идеята звучи забавно и тя е предизвикателство да научим и разкажем повече за това изобретение на предците ни за защита на реколтата. Плашилото представлява примитивна фигура, изработена от дрехи, слама, дървени колове и други подръчни материали,..
Област Шумен има готовност за използване на системата за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия и аварии BG-ALERT. Всички 10 общини в региона са определили по двама представители, които ще имат право да генерират съобщения. Служителите от Шумен и Каспичан, както и двама представители на Областната администрация, са преминали обучение,..
Всички проучвания на общественото мнение у нас показват, че мнозинството одобрява членството на България в Европейския съюз. Евентуалното приемане на еврото в началото на следващата година обаче не се радва на същата подкрепа. Това не изненадва доц. Юрий Проданов, един от основателите на катедрата по журналистика в Шуменския университет. „Не..
С богата културна програма румънската столица Букурещ ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На 24 май посолството ни в Букурещ съвместно с Музея на селото „Димитрие Густи“ подготвя шестчасова фолклорна програма, включваща хореография от всички краища на страната...
Наградите на Шумен в областта на образованието и науката за 2024 г. ще бъдат връчени на официална церемония тази вечер. Тя ще се проведе от 19:00 ч. пред сградата на общинската администрация. Отличията са индивидуални и колективни и са разпределени в общо 12 категории. Днес ще бъде връчена и Наградата на кмета на община Шумен. Тя се присъжда на..
Днес България може би ще стане първата страна, в която ще има протест срещу онези, които са създадени, за да защитават правата на трудещите се – синдикатите. Граждани организират протест в столицата под надслов „Не на приоритетите на нискоквалифицирания труд пред знанието“. Така протестиращите ще изразят несъгласието си срещу политиките и протестите,..
„Златна“ нощ предстои в Историческия музей в Попово. Сега там едновременно могат да бъдат видени съкровища, чийто блясък е озарявал много престижни изложбени зали в света. Това са златните предмети от Варненския халколитен некропол - най-старото обработено злато в света и Вълчетрънското съкровище, което е най-голямото златно съкровище, откривано по..